Hoppa till sidans innehåll

Världsrekord / Världsbästa


Uppdaterat 2018-12-31

 

Världsrekord

 

Herrar 

 

Bana 

20 000 m      1.17.25,6   Bernardo Segura MEX  7.5.1994 Bergen, NOR

30 000 m      2.01.44,1   Maurizio Damilano ITA 3.10.1992 Cuneo, ITA

50 000 m      3.35.27,2   Yohann Diniz FRA 12.3.2011 Reims, FRA

 

Inomhus

5000 m          18.07,08   Michail Schennikov RUS 14.2.1995 Moskva, RUS

 

Väg

20 km            1.16.36    Yusuke Suzuki JPN 15.3.2015 Nomi, JPN

50 km            3.32.33     Yohann Diniz FRA 15.8.2014 Zürich, SUI 

 

Damer 

 

Bana 

10 000 m      41.56,23     Nadezhda Ryashkina URS 24.7.1990 Seattle, CAN

20 000 m      1.26.52,3    Olimpiada Ivanova RUS 6.9.2001 Brisbane, AUS

 

Inomhus 

3000 m         11.40,33    Claudia Stef ROU  30.1.1999 Bukarest, ROU

 

Väg

20 km           1.24.38      Hong Liu CHN 6.6.2015 La Coruña, ESP

50 km           4.04.36      Rui Liang CHN 5.5.2018 Taicang, CHN

 

 

Herrar 

 

Bana

1500 m         5.12,0        Antanas Grigaliunas LTU 12.5.1990 Vilnius, LTU

1 mile           5.31,08      Tom Bosworth GBR 9.7.2017 London, GBR

3000 m         10.47,11     Giovanni de Benedictis ITA 19.5.1990 San Giovanni,  Valdarno, ITA

2 miles         11.47,02     Giovanni de Benedictis ITA 29.10.1989 Siderno Marina, ITA

5000 m         18.05,49     Hatem Ghoula TUN 1.5.1997 Tunis, TUN

10 000 m      37.53,09     Francisco Javier Fernandez ESP 28.7.2008 Santa Cruz, ESP

15 000 m      57.47,0      Bernardo Segura MEX 7.5.1994 Bergen, NOR

1-timmes      15 577 m    Bernardo Segura MEX 7.5.1994 Bergen, NOR

25 000 m      1.41.10,3    Maurizio Damilano ITA 3.10.1992 Cuneo, ITA

Två-timmars 29 572 m    Maurizio Damilano ITA 3.10.1992 Cuneo, ITA

35 000 m      2.31.10,5    German Skurygin RUS 9.9.2001 Ishevsk, RUS

40 000 m      2.54.16,3    Yohan Diniz FRA 12.3.2011 Reims, FRA

100 000 m    9.16.32,2    Frederic Marie FRA 19.4.1987 Etrechy, FRA

 

Inomhus

1500 m      5.13,53      Tim Lewis USA 13.2.1988 East Rutherford, USA

1 mile        5.33,53      Tim Lewis USA 5.2.1988 New York, USA

3000 m      10.31,42    Andreas Erm GER 4.2.2001 Halle/Saale, GER

2 miles      11.54,50     Valdas Kazlauskas LTU 24.2.1990 Kaunas, LTU

15 000 m   1.00.03,9    Valdas Kazlauskas LTU 24.1.1987 Kaunas, LTU

 

Längre varv än 201,17 m (220 yards):

10 000 m     38.31,4      Werner Heyer GDR 12.1.1980 Berlin, GER

1-timmes     14 905 m   Hartwig Gauder GDR 8.2.1986 Berlin, GER

20 000 m     1.20.40,0   Ronald Weigel GDR 27.1.1980 Senftenberg, GER

 

Väg 

5 km           18.21         Robert Korzeniowski POL 16.9.1990 Hildesheim, GER

10 km         37.11         Roman Raskazov RUS 28.5.2000 Saransk, RUS

15 km         57.35         Vladimir Stankin RUS 8.2.2004 Adler, RUS

25 km         1.42.10      Vladimir Kanaykin RUS 8.2.2004 Adler, RUS

30 km         2.01.13      Vladimir Kanaykin RUS 19.2.2006 Adler, RUS

35 km         2.21.31      Vladimir Kanaykin RUS 19.2.2006 Adler, RUS

40 km         2.50.30      Nathan Deakes AUS 2.12.2006 Geelong, AUS

100 km       8.38.07      Viktor Ginko BLR 27.10.2002 Scanzorosciate, ITA

 

Damer 

 

Bana

1500 m        5.47,03      Kjersti Tysse-Plätzer NOR 1.9.2002 Knarvik, NOR

1 mile          6.16,45      Kjersti Tysse-Plätzer NOR 2.9.2001 Knarvik, NIR

3000 m        11.48,24    Ileana Salvador ITA 29.8.1993 Padua, ITA

2 miles        12.54,98     Olimpiada Ivanova RUS 14.9.1996 Turin, ITA

5000 m         20.01,80     Eleonora Anna Giorgi ITA 18.5.2014 Misterbianco, ITA

10 000 m     41.37,9      Gao Hongmiao CHN 7.4.1994 Peking, CHN

1-timmes     13 240m    Rossella Giordano ITA 4.8.2004 Saluzzo, ITA

15 000 m     1.05.00,6   Olimpiada Ivanova RUS 6.9.2001 Brisbane, AUS

25 000 m     1.57.38,0   Tatjana Sibileva RUS 26.9.2004 Ishevsk, RUS

2-timmars   +25 000 m  Tatjana Sibileva RUS 26.9.2004 Ishevsk, RUS

30 000 m     2.24.56,0   Tatjana Sibileva RUS 26.9.2004 Ishevsk, RUS

35 000 m     3.22.06,0   Svetlana Bytschenkova 27.6.1998 St Petersburg, RUS

40 000 m     3.53.06,2   Svetlana Bytschenkova 27.6.1998 St Petersburg, RUS

50 000 m     4.55.19,4   Svetlana Bytschenkova 27.6.1998 St Petersburg, RUS

100 000 m   11.17.42,0  Sandra Brown GBR 29.10.1990 Etrechy, FRA

 

Inomhus 

1500 m       5.53,41      Debbi Lawrence USA 15.1.1993 Hamilton, USA

1 mile         6.16,72      Sada Eidikite LTU 24.2.1990 Kaunas, LTU

3000 m       11.35,34    Gillian O’Sullivan IRL 15.2.2003 Belfast, IRL

2 miles       13.11,88     Ileana Salvador ITA 14.2.1990 Genua, ITA

5000 m       20.10,3      Vera Sokolova RUS 30.12.2010 Saransk, RUS

10 000 m    44.38,8      Olimpiada Ivanova RUS 21.1.2001 Moskva, RUS

 

Väg 

3 km           11.41       Kjersti Tysse-Plätzer NOR 13.9.2003 Hildesheim, GER

5 km               20.05     Olga Poljakova RUS 28.5.2000 Saransk, RUS

10 km             41.04     Jelena Nikolajeva RUS 20.4.1996 Sochi, RUS

15 km           1.02.50    Yelena Lashmanova RUS 9.6.2018 Cheboksary

20 km           1.23.39    Yelena Lashmanova RUS 9.6.2018 Cheboksary

25 km           1.59.14    Ines Henriques POR 7.1.2018 Porto de Mos

30 km           2.22.20    Eleonora Giorgi ITA 27.1.2019 Gioiosa Marea

35 km           2.45.21    Eleonora Giorgi ITA 27.1.2019 Gioiosa Marea

40 km           3.14.19    Ines Henriques POR 15.1.2017 Porto de Mos

100 km       10.04.50   Jolanta Dukure LAT 21.10.2007 Scanzorosciate, ITA

Uppdaterad: 28 JAN 2016 19:43 Skribent: Birger Fält

 

 

 

Postadress:
Svenska Gång & Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317266110, 0317266113
E-post: This is a mailto link

Se all info