Hoppa till sidans innehåll

Kaihua 1.19.01 och Shenjie 1.25.37

11 MAR 2019 00:04
På söndagen (10/3) var det 20 km i Huangshan. Även denna dag med högklassiga resultat.
  • Uppdaterad: 11 MAR 2019 11:28

Till skillnad mot 50 km på lördagen var 20 km-loppen inte VM-uttagningar. Herrararnas 20 km vanns för tredje året i rad av Wang Kaihua (tvåa Lag-VM 2018) på 1.19.01 (20.15+20.00+19.26+19.20) (40.15+38.46) (PB 1.17.54 2017) före Cai Zelin (tvåa OS 2012, fyra OS 2016, tvåa WC 2014 och Lag-VM 2016) på 1.19.36 (20.15+20.00+19.55+19.26) (40.15+39.21) (PB 1.18.47 2012). Trea var Lu Xiaotong på 1.19.52 (PB 1.22.50 2018). Sex gångare gick under 1.20, 18 under 1.21, 25 under 1.22, 32 under 1.23, 45 under 1.24, 62 under 1.26, 75 under 1.28 och 90 under 1.30. 108 herrar fullföljde, sex bröt och sju blev uteslutna.

Damernas 20 km vanns av Qieyang Shenjie (tvåa OS 2012, femma OS 016, fyra VM 2011, tvåa Lag-VM 2016 och 2018) på 1.25.37 (21.33+21.33+21.16+21.15) (43.06+42.31) (PB 1.25.16 OS 2012). Tvåa var Yang Liujing på 1.27.15 (PB 1.29.31 2018) och trea Wu Quanming på 1.27.24 (debut). Sjunde gångare i mål hade 1.29.01. 13 gångare gick under 1.32, 19 under 1.34, 26 under 1.36 och 35 under 1.38. 59 damer fullföljde, åtta bröt och två blev uteslutna.

marciadalmondo

På lördagen var det även 10 km för H/D -19. Herrloppet vanns av Zhao Zhou på 40.06 före Wen Jiaqi på 40.09 och Chen Tianchai på 40.12. Tolv gångare gick under 41 minuter och 26 under 42 minuter och 60 under 44 minuter. 82 fullföljde, tre bröt och två blev uteslutna.

Damloppet vanns av Bai Xueying på 44.12, före Gao Lan på 44.17 och Tan Yanfen på 44.17. Fem gångare gick under 45 minuter, nio under 46 minuter, 24 under 48 minuter och 31 under 50 minuter. 42 fullföljde och en bröt.

marciadalmondo

På söndagen var det 30 km för H-19. Zhao Zhou vann på nytt på 2.16.59 före Sun Xiaolong på 2.17.03 och Wang Chunhao på 2.17.44. Sju gångare gick under 2.21. 20 fullföljde, tio bröt och 3 blev uteslutna.

H-17 10 km vanns av Zhao Xiang på 41.13 före Li Shunbo på 41.25 och Zeng Yu på 41.28. 15 gångare gick under 43 minuter, 34 under 44 minuter, 52 under 45 minuter och 79 under 47 minuter. 101 fullföljde, två bröt och två blev uteslutna.

D-17 5 km vanns av Wanjin Yu på 21.53 före Hu Wenjing på 22.03 och Peng Li på 22.08. Tplv gångare gick under 23 minuter, 26 under 24 minuter och 49 under 25 minuter. 69 fullföljde, två bröt och en blev utesluten.

marciadalmondo

 

 
 
Skribent: Birger Fält
Epost: This is a mailto link
Svenska Gång- och Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg
Telefon: 031-726 61 10
E-post: This is a mailto link

 

 

 

 

Postadress:
Svenska Gång & Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317266110, 0317266113
E-post: This is a mailto link

Se all info