EM-uttagna gångare - Svenska Gång & Vandrarförbundet
Hoppa till sidans innehåll

EM-uttagna gångare

2018-08-01 15:00
Här kommer gångare uttagna till EM i Berlin 7-12 augusti att publiceras löpande.
  • Uppdaterad: 2018-08-01 15:38

Finland (5): H 50 km: Jarkko Kinnunen, Aleksi Ojala, Veli-Matti Partanen  D 20 km: Elisa Neuvonen  D 50 km: Tiia Kuikka

Frankrike (4): H 20 km: Gabriel Bordier, Kevin Campion  D 20 km: Emilie Menuet  D 50 km: Lucie Champalou

Grekland (2): H 20 km: Alexandros Papamichail  D 20 km: Antigoni Drisbioti

Irland (3): H 20 km: Cian McManamon, Alex Wright  H 50 km: Brendan Boyce

Italien (11): H 20 km: Francesco Fortunato, Giorgio Rubino, Massimo Stano  H 50 km: Michele Antonelli, Andrea Agrusti, Marco de Luca,  D 20 km: Eleonora Anna Giorgi, Antonella Palmisano, Valentina Trapletti  D 50 km: Mariavittoria Becchhetti, Nicole Colombi

Kroatien (2): H 50 km: Bruno Erent  D 50 km: Ivana Renic

Lettland (1): H 50 km Arnis Rumbenieks

Litauen (4): H 50 km: Artur Mastianica, Tadas Suskevicius  D 20 km: Zivile Vaiciukeviciute, Brigita Virbalyte

Neutrala atleter (Ryssland) (2): H 20 km: Vasiliy Mizinov  D 20 km: Yana Smerdova 

Norge (1): H 20 km och H 50 km Håvard Haukenes

Polen (8): H 20 km: Artur Brzozowski,  Dawid Tomala  H 50 km: Rafal Augustyn, Adrian Blocki, Rafal Sikora  D 20 km: Katarzyna Zdzieblo  D 50 km: Joanna Bemowska, Agnieszka Ellward

Portugal (6): H 20 km: Miguel Carvalho, João Vieira  H 50 km: Pedro Isidro, João Vieira  D 20 km: Edna Barros, Ana Cabecinha, Inês Henriques  D 50 km: Inês Henriques

Rumänien (4): H 20 km: Florin Alin Stirbu  H 50 km: Narsis Mihaila, Florin Alin Stirbu  D 20 km: Andreea Arsini, Ana Veronica Rodean

Serbien (1): D 50 km: Dusica Topic

Slovakien (4): H 20 km: Miroslav Uradnik  H 50 km: Dusan Majdan, Matej Tóth  D 20 km och D 50 km: Maria Czakova

Spanien (13): H 20 km Alberto Amezcua, Diego Garcia, Miguel Angel Lopez (EM-guld 2014), Alvaro Martin  H 50 km: Jose Diaz, Jesus Angel Garcia, Marc Tur  D 20 km: Laura Garcia-Caro, Raquel Gonzalez, Maria Perez  D 50 km: Mar Juarez, Ainhoa Pinedo, Julia Takacs

Storbritannien (5): H 20 km: Tom Bosworth, Callum Wilkinson  D 20 km: Gemma Bridge, Bethan Davies, Heather Lewis

Sverige (3): H 20 km: Perseus Karlström  H 50 km: Anders Hansson, Ato Ibáñez

Tjeckien (2): H 50 km: Lukas Gdula  D 20 km: Anezka Drahotova

Turkiet (3): H 20 km: Salih Korkmaz  D 20 km: Meryem Bekmez  D 50 km: Semiha Mutlu 

Tyskland (9): H 20 km: Nils Brembach, Christopher Linke, Hagen Pohle  H 50 km: Carl Dohmann, Karl Junghannss, Nathaniel Seiler  D 20 km: Saskia Feige, Emilia Lehmeyer, Teresa Zurek

Ukraina (12):  H 20 km: Oleksey Kazanin, Ivan Losev, Viktor Shumik  H 50 km: Ivan Banzeruk, Valeriy Litanyuk, Maryan Zakalnytskyy  D 20 km: Nadiya Borovska, Mariya Filyuk, Inna Kashyna, D 50 km: Alina Tsviliy, Vasylyna Vitovshchyk, Khrystyna Yudkina

Ungern (4): H 50 km: Mate Helebrandt, Bence Venyercsan  D 20 km: Barbara Kovacs, Rita Recsei  D 50 km: Anett Torma

Vitryssland (5): H 20 km: Aliaksandr Liakhovich  H 50 km: Dzmirty Dziubin  D 20 km: Viktoryia Rashchupkina  D 50 km: Nadzeya Darazhuk, Nastassia Yatsevich

Anmälningslistor med personbästa och årsbästa 

Skribent: Birger Fält
Epost: This is a mailto link
Svenska Gång- och Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg
Telefon: 031-726 61 10
E-post: This is a mailto link

Svenska Gång- och Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg
031 - 726 61 10
E-post

Webbshop-röd-bakgrund 

 

 

 

RB_puff_250

 


medlemi_04

 

 

 

 

 

 

 



Postadress:
Svenska Gång & Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 031-7266110
E-post: This is a mailto link

Se all info