Hoppa till sidans innehåll

Diverse nationsmästerskap under sommaren

08 AUG 2004 21:20
Här följer de främsta resultaten från diverse länders nationsmästerskap under sommaren.
  • Skapad: 08 AUG 2004 21:20

Norge Bergen 2-4/7

Herrar 20000 m
1.Trond Nymark 1.22.52.31 (20.07.40 41.38.87 1.02.29.50)
2.Erik Tysse 1.24.40.00 (19.50.36 40.25.38 1.01.21.03)
3.Erling Andersen 1.47.42.23
4.Trond Möretrö 1.48.12.15

Damer 10000 m
1.Hanne Liland 52.38.26
2.Elin Cecilie Loftesnes 54.45.01
3.Sigrunn Sangvik 55.04.49

Herrar 10000 m
1.Erik Tysse 40.39.66
2.Trond Nymark 43.23.56
3.Sigbjörn Sandberg 47.14.69
4.Erling Andersen 47.57.28

Damer 5000 m
1.Elin Cecilie Loftesnes 25.51.79
2.Hanne Liland 26.41.15
3.Sigrunn Sangvik 26.44.84

Polen Bydgoszcz 3/7

Herrar 20 km
1.Robert KORZENIOWSKI 1:21:40
2.Grzegorz SUDOL 1:22:17
3.Beniamin KUCIÑSKI 1:23:32
4.Rafal AUGUSTYN 1:23:49
5.Roman MAGDZIARCZYK 1:25:19
6.Maciej ROSIEWICZ 1:28:34
7.Pawel GRZONKA 1:29:27

Damer 20 km
1.Sylwia KORZENIOWSKA 1:33:15
2.Agnieszka OLESZ 1:42:06
3.Elsbieta NIECKARZ 1:48:12     

Slovakien Bratislava 4/7

Damer 5000 m
1.Zuzana Malíková 21:56.38   
2.Maria Galiková 22:07.06  

Herrar 10000 m
1.Babík Zdeno 42:47,28 
2.Gajňák Milann 44:51,51 
3.Medera Zdeno 46:34,74

Mexico Monterrey 4/7

Herrar 10000 m
1.Cristian Berdeja 39:40.17   
2.Erik Guevara 39:48.65
3.Alejandro López 40:00.26
4.Claudio Erasmo Vargas 40:09.93   
5.Rodrigo Flores 40:10.43   
6 Omar Zepeda 40:26.68

Damer 10000 m
1.Aura Morales 47:54.18   
2.Francisca Martínez 48:33.66   
3.Sandra Evaristo 49:23.68   
4.Claudia Ortiz 49:50.38
 
 

Sydkorea Goyang 4/7

Herrar 20 km
1.Shin Il-Yong 1:24:08    
2.Lee Dae-Ro 1:24:26   
3.Park Chil-Sung 1:25:52   
4.Lee Kil-Young 1:29:13


Damer 20 km 
1.Kim Mi-Jung KOR 1:33:41   
2.Jun Yi-Yong KOR 1:43:13  
3.Cho Mi-Young 1:47:50

Italien Florens 10-11/7

Damer 5000 m
1.Elisa RIGAUDO 21:08.96
2.Cristiana PELLINO 21:46.23
3.Emanuela PERILLI 21:56.22
4.Annarita FIDANZA 22:28.30
5.Sibilla DI VINCENZO 22:38.28
6.Valentina GAROFALO 22:50.21

Herrar 10000 m
1.Lorenzo CIVALLERO 40:13.45
2.Gian Luca TROMBETTI 41:01.05
3.Gian Piero PALUMBO 41:01.89
4.Enrico LANG 41:03.63
5.Michele DIDONI 41:19.86
6.Pasquale SABINO 41:24.90
7.Diego CAFAGNA 41:28.95 
8.Alfio Corsaro 41:34.63

Tyskland Braunschweig 10/7

Herrar 10000 m
1.Andreas Erm 38.51.51
2.André Höhne 39.41.55
3.Maik Berger 40.15,94
4.Jan Albrecht 41.06.54
5.André Katzinski 41.46.49

Damer 5000 m
1.Melanie Seeger 20.18.87 NR
2.Sabine Zimmer 20.27.47
3.Barbara Brandenburg 23.02.05

Vitryssland Minsk 10/7

Damer 20 km
1.Yelena Ginko 1:29:02   
2.Larisa Khmelnitskaya 1:30:36   
3.Natalya Misyulya 1:32:46
 
 
Herrar 20 km
1.Andrey Talashko 1:21:19
2.Andrey Stepanchuk 1:22:59   
3 Vitaliy Talankov 1:27:58 

Kanada Victoria 11/7

Damer 20 km
1.Marina Crivello 1:48:49  
2.Anne Horte Ebena Kamerun 1:56:36  

Herrar 20 km
1.Tim Berrett 1:26:07  
2.Gord Mosher  1:40:59  
3.Jocelyn Ruest 1:46:13  
4.Donald Cote 1:48:46  

Storbritannien Manchester 11/7

Damer 5000 m
1.Niobe MENENDEZ  23:53.75
2.Sophie HALES 24:37.37
3.Rebecca MERSH 24:44.31

Herrar 5000 m
1.Dominic KING 20:11.35                                                                                               2.Daniel KING 20:47.19                                                                                                  3.Steve HOLLIER  21:02.39                                                                  
4.Steve PARTINGTON 21:08.35                                                                                 5.Nick BALL 21:28.26                                                                                                      6.Luke FINCH  21:54.34
                                                                                                                                                                              Afrikanska mästerskapen Brazzaville, Kongo  17/7
                                                                                                                                    Herrar 20 km
1.Julius Sawe Kenya 1:27:43
2.Hassanine Sbai Tunisien 1:28:35
3.Moussa Aouanduk Algeriet 1:29:02
4.Daniel Foudiem Ganno Kamerun 1:33:34 NR
5.Areki Yahi Algeriet 1:36:33
6.Ashenafi Merecho Etiopien 1:39:25
7.Kalamba Beya Kongo 1:1:48:07 NR

Damer 20 km
1.Grace Wanjiku Kenya 1:42:45
2.Nicolene Cronje Sydafrika 1:43:57
3.Bahia Boussad Algeriet 1:46:12   
                                                                                                                                    Frankrike Sotteville Rouen 18/7

Herrar 20 km
1.Denis LANGLOIS 1.24.38
2.Yohan DINIZ 1.26.03
3.David BOULANGER 1.26.25
4.Franck DELREE 1.29.13
5.Rene PILLER 1.30.37
                                                                                                                                    Damer 20 km
1.Tatiana DENIZE 1.36.21
2.Fatiha OUALI 1.38.43
3.Patricia GARNIER 1.41.32
4.Nadine MAZUIR 1.44.33
                                                                                                                                                                               USA Sacramento 17-18/7

Herrar 20 km                                                                                                                1.Tim Seaman 1.25.40
2.John Nunn 1.26.23
3.Kevin Eastler 1.28.49
4.Curt Clausen 1.30.26                                                                                                   5.Benjamin Shorey 1.31.58

Damer 20 km                                                                                                                1.Teresa Vaill 1.35.57
2.Joanne Dow 1.38.42
3.Bobbi Chapman 1.39.01
4.Susan Armenta 1.42.07                                                                                                5.Sam Cohen 1.42.44

Irland Santry 24/7

Herrar 10 000 m
1.Robert Heffernan  39.00.04
2.Jamie Costin 39.09.88
3.Colin Griffin 40.57.03
4.Brendan Boyce 52.04.01

Damer 5000 m
1.Loughnane, Olive 22.13.89
2.Loughnane, Ann 24.07.25
Gillian O'Sullivan DQ

Litauen Kaunas 24/7

Herrar 20 km
1.Daugvinas Zujus 1:25:10   
2.Marius Žiukas 1:27:17   
3.Vilius Mikelionis 1:28:09   
4.Anatolijus Launikonis 1:28:33

Damer 20 km
1.Laura Sukockyte 1:44:30   
2.Lina Šidiškyte 1:48:54 

Finland Vasa 30/7

Damer 10 km
1.Outi Sillanpää 48:38
2.Tiina Muinonen 52:11   
3 Mirke Hämäläinen 52:18

Herrar 20 km
1.Jani Lehtinen 1:29:45
2.Antti Kempas 1:30:20
 

Portugal Lissabon 31/7

Damer 10000 m
1.Sonata Milusauskaite Litauen 44.17.35
2.Susana Feitor 44.31.21
3.Ana Cabecinha 45.17.20
4.Ines Henriques 45.29.66
5.Maribel Goncalves 45.34.00

Damer 20000 m
1.Maribel Goncalves 1.31.19.2
2.Ines Henriques 1.31.23.7

Herrar 20000 m
1.Joao Vieira 1.26.31.2
2.Pedro Martins 1.28.01.6
3.Jorge Costa 1.28.02.4
4.Diogo Martins 1.31.01.7 
5.Luis Gil 1.36.02.4 

Spanien Almeria 31/7

Damer 10000 m
1.MARIA VASCO 44:48.72
2.ROCIO FLORIDO 44:52.32
3.MARIA TERESA GARGALLO 45:12.61
4.CAROLINA JIMENEZ 45:24.96
5.EVA PEREZ 47:12.40 

Herrar 20 km
1.FRANCISCO JAVIER FERNANDEZ 1:21:00
2.JUAN MANUEL MOLINA 1:26:03   
3.JESUS ANGEL GARCIA 1:26:36   
4.MIKEL ODRIOZOLA 1:27:15   
5.ALEJANDRO CAMBIL 1:27:31   
6.J.I. ALEDO 1:28:29   
7.SANTIAGO PEREZ 1:29:03   

Norge Florö 7/8

Herrar 5000 m
1.ERIK TYSSE  20.15,32    
2.ERLING ANDERSEN  23.05,26

Damer 3000 m
1.KJERSTI TYSSE PLÄTZER 12.10,03    
2.HANNE LILAND 15.06,66    
3.SIGRUN SANGVIK 15.28,15        

Skribent: Birger Fält

Förbundsmöte knapp (1).png

 

Postadress:
Svenska Gång & Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317266113
E-post: This is a mailto link

Se all info

tillsammans för fler i rörelse.png

Stada-Sverige-logo.png

 

Luften_ar_fri-logo-RGB.jpg

vision & motion.jpg

Annonsera Här.png