Hoppa till sidans innehåll

Danmark tvåa i landskamp

19 JUN 2005 22:29
På lördagen avgjordes Danmarks klassiska landskamp som hade nypremiär för två år sedan. Denna gång avgjordes tävlingen i Yverdon i Schweiz.


  • Skapad: 19 JUN 2005 22:29

Denna gång deltog Schweiz, Danmark, Belgien och Nederländerna. Distansen är 20 km och varje land får starta med tre herrar. Totalsegrare i tävlingen blev Pavel Svoboda från Tjeckien på 1.32.49 före Nicolas Perrier, Schweiz på 1.33.01 och Michael Thomas, Frankrike på 1.33.13. Danska placeringar: 7.Jacob Sörensen 1.40.29, 10.Torben Kristiansen 1.47.48 och 20.Sören Svendsen 1.57.17. Schweiz vann landskampen före Danmark,  Belgien och Nederländerna.

Resultat:

Marche International de la Ville d'Yverdon-les-Bains 

Suisse-Hollande-Belgique-Danemark-Irlande 
 
Marche International 20 KM 

Résultats officiels 
 
1 42 Svoboda Pavel 1980 Slovan Liberec TCH 1:32:49.
2 1 Perrier Nicolas 1980 Equipe Nationale Suisse SUI 1:33:01.
3 51 Thomas Michael 1978 E.A.B. Bourg-en-Bresse FRA 1:33:13.
4 4 Buytaert Franck 1971 Equipe Nationale Belge BEL 1:33:40.
5 2 Giroud Thierry 1966 Equipe Nationale Suisse SUI 1:38:15.
6 3 Girod Urbain 1963 Equipe Nationale Suisse SUI 1:39:50.
7 10 Soerensen Jakob 1974 Equipe nationale Danoise DEN 1:40:29.
8 21 Kapéri Levente 1984 Miskolc HUN 1:42:00.
9 39 Vadant Aurélien 1981 Université Club Montpellier FRA 1:42:36.
10 9 Kristiansen Torben 1972 Equipe nationale Danoise DEN 1:47:48.
11 24 Cortinovis Renato 1959 US.Scanzorosciate ITA 1:50:08.
12 7 Leijenaar Richard 1959 Equipe Nationale Hollandaise NED 1:51:50.
13 43 Kozelska Antonin 1985 Slovan Liberec TCH 1:52:57.
14 18 La Sorda Stefano 1978 S.A.Lugano SUI 1:53:50.
15 25 Venturi Franco 1957 US.Scanzorosciate ITA 1:54:22.
16 16 Durand-Pichard David 1972 AS.PTT.Rennes FRA 1:54:42.
17 8 van Der Knaap Hans 1956 Equipe Nationale Hollandaise NED 1:55:21.
18 48 Barbuzynski Joseph 1953 E.A.B. Bourg-en-Bresse FRA 1:56:01.
19 14 Cossy Bernard 1959 C.M.L'Ecureuil la poste SUI 1:56:59.
20 11 Svendsen Soeren 1963 Equipe nationale Danoise DEN 1:57:17.
21 17 Couturier Denis 1962 U.S.Berry FRA 1:59:39.
22 5 Humé Fabian 1971 Equipe Nationale Belge BEL 2:00:56.
23 55 Couturier Marc 1960 E.M.Bourges FRA 2:03:48.
24 50 Boulemberg Dominique 1956 E.A.B. Bourg-en-Bresse FRA 2:04:39.
25 54 Jacquet Pierre 1941 E.M.Bourges FRA 2:07:28.
26 49 Bruck Jean-Louis 1942 E.A.B. Bourg-en-Bresse FRA 2:07:29.
27 30 Corpataux René 1954 CM.L'Ecureuil La poste SUI 2:08:55.
28 23 Biancho Joseph 1941 C.A.Vétroz SUI 2:10:22.
29 13 Marquis Denis 1963 CM.Yverdon-les-Bains SUI 2:12:42.
30 35 Greber Claude 1957 CM.l'Ecureuil La Poste SUI 2:13:35.
31 41 Pruckner Jaroslav 1954 Skoda Mlada Boleslav TCH 2:18:43.
32 20 De Coppet Alexis 1939 Union Sportive Yverdonnoise SUI 2:20:10.
33 52 Brandenburg Walter 1946 S.A.Lugano SUI 2:26:08.
AB 20 Banderet Yann 1975 C.M.Yverdon-les-Bains SUI 
DQ 56 Ponzio Roby 1947 C.M.Monthey SUI
 

 

Skribent: Birger Fält

Förbundsmöte knapp (1).png

 

Postadress:
Svenska Gång & Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317266113
E-post: This is a mailto link

Se all info

tillsammans för fler i rörelse.png

Gångpolare 600x300 annons.gif

Stada-Sverige-logo.png

Luften_ar_fri-logo-RGB.jpg

vision & motion.jpg

Annonsera Här.png