Hoppa till sidans innehåll

Italienska inomhusmästerskapen

20 FEB 2005 21:00
På lördagen avgjordes italienska mästerskapen inomhus i Ancona.
  • Skapad: 20 FEB 2005 21:00

5000 m herrar

1   GANDELLINI Alessandro 1973  PD131 G.S. FIAMME ORO PADOVA 19:03.38    
2   DIDONI Michele 1974  BO011 C.S. CARABINIERI SEZ. ATLETICA 19:20.00   
3   RUBINO Giorgio 1986  RM056 G.A. FIAMME GIALLE 19:26.51   
4   CIVALLERO Lorenzo 1975  BO011 C.S. CARABINIERI SEZ. ATLETICA 19:28.85   
5   MANFREDINI Andrea 1978  RM056 G.A. FIAMME GIALLE 19:31.39   
6   TROMBETTI Gian Luca 1977  CT075 SPORT CLUB CATANIA A.S.D. 19:38.20   
7   LANG Enrico 1972  RI224 C.S. FORESTALE 19:41.35   
8   CORSARO Alfio Alfredo 1979  RM056 G.A. FIAMME GIALLE 20:04.32   
9   SABINO Pasquale 1979  BO011 C.S. CARABINIERI SEZ. ATLETICA 20:06.60   
10   NKOULOUKIDI Jean Jacque 1982  RM056 G.A. FIAMME GIALLE 20:07.95   
11   MUCCI Vittorino 1974  FI002 ATL.ASICS FIRENZE MARATHON 20:14.99   
12   ENNEMOSER Patrick 1981  RM056 G.A. FIAMME GIALLE 20:17.50   
13   PARIS Daniele 1984  RM053 C.S. AERONAUTICA MILITARE 20:23.62   
      ATL. BERGAMO 1959    
14   ARAGONA Pasquale 1980  RM052 C.S. ESERCITO 20:27.10   
      NUOVA ATLETICA ASTRO    
15   NEVELLI Lorenzo 1985  VC004 ATLETICA VERCELLI 78 20:31.13   
16   PRIVITERA Dario 1979  RM053 C.S. AERONAUTICA MILITARE 20:35.12   
17   DOLCI Mirko 1985  RM053 C.S. AERONAUTICA MILITARE 21:03.47   
      ATLETICA MILANESE    
18   BELLU Antonio 1983  RM052 C.S. ESERCITO 21:20.53   
      AS DELOGU NUORO    
19   CICCARESE Davide 1983  PV110 ATL. CENTO TORRI PAVIA 21:32.26   
20   TASCHINI Alyoshia 1973  BZ066 ATHLETIC CLUB 96 ALPIKOM 21:52.77   
   PALUMBO Gian Piero 1981  BN026 LIB. POL. AMAT. ATL. BN DNF   


Giorgio Rubinos tid, 19.26.51 var nytt italienskt juniorrekord. Tidigare rekord hade Michele Didoni med 19.35.38 från 20 februari 1993.

3000 m damer

1  67 RIGAUDO Elisa 1980  RM056 G.A. FIAMME GIALLE 12:09.57   
      C. U. S. TORINO    
2  65 PELLINO Cristiana 1970  RI224 C.S. FORESTALE 12:40.88   
3  53 DI VINCENZO Sibilla 1983  RM131 FONDIARIA - SAI ATLETICA 12:49.94   
4  70 PERILLI Emanuela 1973  RI224 C.S. FORESTALE 13:09.15   
5  69 ORSINI Gisella 1971  RI224 C.S. FORESTALE 13:12.88   
6  59 RAGONESI Agnese 1985  CT213 A.S.D. ATLETICA 2001 S.P. CLAR 13:20.00   
7  51 FIDANZA Annarita 1977  BO008 C.U.S. BOLOGNA 13:29.35   
8  66 BOTTERO Giuseppina 1981  CA001 C.U.S. CAGLIARI 13:41.41   
9  50 CIOCCARI Emanuela 1984  RM131 FONDIARIA - SAI ATLETICA 13:58.71   
10  55 BALLONI Francesca 1981  FI013 ATL. SESTESE FEMMINILE 14:03.63   
11  56 GAROFALO Valentina 1984  RM052 C.S. ESERCITO 14:06.46   
      AGG. HINNA    
12  57 MANCINI Daniela 1983  BA015 A.S. OLIMPIA CLUB 14:26.22   
13  64 MEGLI Milena 1966  FI001 ASSI BANCA TOSCANA FIRENZE 14:35.97   
14  47 FACCHINELLI Patrizia 1984  TN104 GS VALSUGANA TRENTINO 14:40.44   
15  62 MARINELLI Maria Teresa 1985  BA518 ATL. GIOVANILE SAMMICHELE 14:42.53   
16  68 COLOMBO Sara (I) 1988  CN005 A.S.D. ATL. MONDOVI' 14:44.01   
17  60 ALFRIDI Erica 1968  MI221 TRIS 14:56.72   
18  49 RAIA Elisa 1978  TS010 C.U.S. TRIESTE 15:38.22   
  61 GABELLONE Tatyana 1984  NA062 ATLETICA CENTRO ESTER NAPOLI DQ   
  54 TRAPLETTI Valentina 1985  MI259 CUS ATL. 2000 MILANO DQ   
  58 CATALDO Piera 1983  PA335 A.S.D. POL. EUROPA CAPACI DQ

 

Skribent: Birger Fält

Förbundsmöte knapp (1).png

 

Postadress:
Svenska Gång & Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317266113
E-post: This is a mailto link

Se all info

tillsammans för fler i rörelse.png

Stada-Sverige-logo.png

 

Luften_ar_fri-logo-RGB.jpg

vision & motion.jpg

Annonsera Här.png