Hoppa till sidans innehåll

World Masters Games i Edmonton - 19.41,61 på 5000 m!

31 JUL 2005 21:06
Denna vecka pågår World Masters Games, veteranernas OS i Edmonton i Kanada.
  • Skapad: 31 JUL 2005 21:06

I World Masters Games tävlas i drygt 20 idrotter, bl a friidrott. Detta skall inte förväxlas med Veteran-VM i friidrott som avgörs i Spanien om en månad. Relativt få europeiska gångare deltar och Arthur Lillefosse från Norge är ende nordbo.

På tisdagen var det landsvägsgång. 10 km för damer medan herrarna kunde välja mellan 10 och 20 km. Klart bästa resultat gjordes av hemmagångaren Tim Berrett i M40 som vann på 1.26.43. George White, Australien vann M60 på starka 1.46.00. Snabbaste dam var hemmagångaren Holly Gerke i 40-årsklassen på 50.34. 

På fredagen var det dags för 5000 m gång. Tim Berrett gjorde ett nytt fantastiskt lopp i M40 där han segrade på 19.41,61, mer än fyra minuter före tvåan i heatet. Detta var bättre än det gällande världsrekordet i klassen på 19.45,65, noterat av Willi Sawall, Australien 1984. Jennie Binning, Kanada vann D80 på 37:18.71, bättre än gällande rekord 37.41,0 av P. Clarke från USA 1991.

 
2005 World Masters Games -- Athletics - 2005-07-24 to 2005-07-31
         Foote Field, Rollie Miles, Hawrelak, Goldbar          
                   Edmonton, Alberta, Canada                   
 
26/7 M30+ 20 Km Race Walk

M35 Results Finals                                             
  1 Estrada, Rene            M37 Mexico, Celaya      1:45:15

M40 Results Finals 1 Berrett, Tim M40 Canada, Edmonton 1:26:43 2 Blanchard, Michael M44 USA, Castle Rock 1:54:03 M45 Results Finals 1 Kissclev, Mikhail M49 Russia, Moscow 1:48:28 M50 Results Finals 1 Kemsley, Eric M54 NZL, New Plymouth 1:46:53 2 Dragomir, Gerald M53 Canada, Vancouver 1:47:24 3 Jones, Terry M51 CAN, Sherwood Park 2:07:50 4 Vazquez, Xerman M53 Mexico, Celaya 2:11:46 5 Pruckner, Jaroslav M51 CZE, Bradlec 2:14:26 M55 Results Finals 1 Siegele, Johann M56 Austria, Sulz 1:55:44 2 Fischer, Rolfpeter M59 Germany, Kerpen 2:08:17 3 McIntosh, Ronald M57 Canada, Edmonton 2:09:40 -- Baktis, Frank E. M59 USA, Bay St,louis NT M60 Results Finals 1 White, George M60 AUS, Bellevue Heigh 1:46:00 2 Opsahl, George M63 USA, Lake Oswego 2:02:20 3 Ibarra, Salvador M64 Canada, Edmonton 2:06:21 4 Dribincevs, Vladimirs M64 Latvia, Daugavpils 2:08:19 5 Lillefosse, Arthur M61 Norway, Bergen 2:09:47 6 Muller, Bernard M63 CZE, Decin 2:11:13 7 Gabriels, Pierre M61 Belgium, Bree 2:15:51 M65 Results Finals 1 Sinagulov, Minirali M66 Russia, Moscow 1:58:26 2 Kessner, Gerhard M69 Germany, Hamm 2:24:21 -- Thompson, Chandler M65 USA, Las Cruces DQ M75 Results Finals 1 O'Neil, Ron M78 AUS, Campelltown 2:25:26 -- De, Narayan Chandra M76 India, Kolkata NT -- Mahajani, Arun M76 Australia, Parap DQ




 
26/7 M/W30+ 10 Km Race Walk

30 Results - Women Finals                                     
  1 Bergeson, Jolene            W34 Canada, Calgary       1:04:58
  2 Khan, Robin                   W32 Canada, Edmonton    1:22:42

35 Results - Women Finals                                     
  1 Pittwood, Diana              W37 NZL, Christchurch       1:03:53
  2 Bracken, Hanna              W37 Canada, Calgary       1:04:43
  3 Jones, Audra                  W38 Canada, St. Albert     1:12:17
  4 Watson, Connie              W37 Canada, Edmonton    1:14:31
  5 Walther, Michelle            W36 CAN, Fort St. John      1:15:58
  6 Graling, Diana                W38 Canada, Edmonton    1:18:13
  7 Napierala, Barbara          W36 Canada, Edmonton    1:20:20
  8 Tobias-Pawl, Michelle      W37 Canada, Edmonton    1:24:19

40 Results - Women Finals                                     
  1 Gerke, Holly                   W40 Canada, Edmonton      50:34
  2 Wilson, Hope                 W41 Canada, Edmonton    1:01:35
  3 Banasch Vail, Karin         W44 Canada, Edmonton    1:02:20
  4 Fodchuk, Anna               W44 Canada, Stony Plain   1:14:04
  5 Brisson, Sheila               W42 Canada, Bon Accord   1:14:58
  6 Engram, Teta                 W42 Canada, Edmonton    1:15:15
  7 Caskey, Gillian               W43 NZL, Stratford            1:21:55

45 Results - Women Finals                                     
  1 Barrett, Diane                  W46 NZL, Whangrei         1:02:36
  2 Rodrigue-Poscente, Miche W45 Canada, Whitecourt  1:05:12
  3 Keatley-Campbell, Linda   W49 CAN, Campbell River 1:05:26
  4 Robertson, Margaret        W48 Canada, Edmonton   1:05:53
  5 Welchman, Jennifer         W45 Canada, Edmonton   1:07:13
  6 Archibald, Sandra            W46 CAN, Oxford Mills      1:07:23
  7 Chaves, Gloria                W49 Mexico, Japopan       1:07:29
  8 Mickelson, Barbara          W48 Canada, Edmonton    1:11:44
  9 Herzog, Karen                W49 Canada, Edmonton    1:12:13
10 Gable, Martha                 W47 Canada, Edmonton    1:15:56
11 Schwegel, Janet              W46 Canada, Edmonton    1:16:38
12 Coffey, Joan                   W47 NZL, Morrinsville        1:17:47
13 Crosman, Dawn               W47 Canada, St. Albert     1:18:13
14 Schiweck-Doherty, Joanne W46 Canada, Edmonton   1:18:18
15 Dagg, Sandie                  W49 Canada, Onoway       1:32:20

50 Results - Women Finals                                     
  1 Blanch, Val                     W52 Canada, Edmonton    1:04:58
  2 Vermeeren, Karen           W52 Canada, Calgary        1:06:09
  3 Christal, Betty                 W52 Canada, Edmonton    1:06:29
  4 Kobasiuk, Phyllis             W53 Canada, Stony Plain   1:15:19
  5 Lennie, Diane                 W52 Canada, Edmonton     1:16:06
  6 Chomyn, Mary                W51 Canada, Edmonton     1:16:31
  7 Cherewyk, Sue                W51 Canada, St Albert       1:21:21
  8 Gauthier, Judy                W54 Canada, Toronto        1:21:33
  9 Zaiffdeen, Lynn              W52 Canada, Edmonton     1:21:40
10 Hole, Rebecca                W51 Canada, Edmonton     1:21:41
11 Visscher, Linda Lee         W50 Canada, Edmonton     1:21:42
12 McNally, Teresa              W51 Canada, St.Albert        1:22:24
13 Strutt, Debra                  W51 Canada, Edmonton     1:22:55
14 Wilson, Susan                W54 New Zealand, Hawera  1:25:08

55 Results - Women Finals                                     
  1 Peters, Connie               W56 CAN, Sherwood Park    1:00:57
  2 Leo, Nancy                    W55 Canada, Willowdale     1:03:35
  3 Okamura, Katherine       W55 Canada, Edmonton     1:03:41
  4 Wright, Sharon M           W55 Canada, Ottawa          1:05:56
  5 McCarthy, Carol             W55 Canada, Edmonton      1:06:16
  6 Pelkie, Norma               W58 Canada, Edmonton      1:07:07
  7 Johnson, Faune             W57 Canada, Vancouver     1:11:27
  8 Chichak, Marianne         W57 Canada, Edmonton      1:12:35

60 Results - Women Finals                                     
  1 Herrendoerfer, Ursula      W64 Germany, Rengsdorf   1:05:02
  2 De Wolf, Frieda              W62 Belgium, Bree             1:08:08
  3 Sarkar, Eileen                W63 Canada, Ottawa           1:08:17
  4 Slemko, Mary Yvonne     W61 Canada, Onoway, AB    1:16:05
  5 Fal, Olga                       W63 Canada, Edmonton      1:22:07

65 Results - Women Finals                                     
  1 Sinkovec, Rita               W65 USA, Evergreen            1:06:15
  2 Delf, Margaret               W66 Canada, Kelowna         1:08:58
  3 Denby, Pat                   W65 Canada, Victoria           1:13:28
  4 Fyson, Maggie              W66 CAN, North vancouve     1:14:16
  5 Rosas, Alma                 W66 Mexico, Zapopan          1:15:06
  6 Fraser, Lynn                 W68 New Zealand, Kamo       1:22:49
  7 Bishop, Marion              W67 NZL, Auckland              1:42:04

70 Results - Women Finals                                     
  1 Irvine, Merle                 W74 Canada, Penticton        1:24:50
  2 Marasek, Elaine            W72 Canada, Edmonton       1:32:10
  3 Darling, Violet               W73 Canada, Nipawin          1:32:59

75 Results - Women Finals                                     
  1 Vogelsang, Eva             W76 Canada, Calgary          1:16:09
  2 Krause, Margaret           W78 AUS, Townsville           1:32:19

80 Results - Women Finals                                     
  1 Binning, Jennie             W80 Canada, Edmonton      1:16:22

40 Results - Men Finals                                       
  1 Guss, David                  M44 Canada, Calgary          1:06:59
  2 Roberts, Colin               M40 Canada, Edmonton      1:11:31

45 Results - Men Finals                                       
  1 Barabash, Vladimir        M49 Russia, Moscow               50:34
  2 Keenan, Dave               M47 CAN, Fort Saskatche        53:57
  3 Morgan, Gary                M45 USA, Clarkston               54:50
  4 Evans, Simon                M45 AUS, Blackburn 3130       56:18
  5 Grant, Chris                  M46 Canada, St Albert            56:42
  6 Dawson, Michael            M46 Canada, Edmonton       1:17:23
  7 Boulay, George             M47 Canada, Edmonton       1:22:25

50 Results - Men Finals                                       
  1 Chernobrov, Pavel            M51 Russia, Lysva               53:42
  2 Aytmukhametor, Nariman  M53 Russia, Moscow            56:55
  3 McIntosh, Allan                M51 Canada, Edmonton       57:28
  4 Winchester, Colin             M50 Canada, Edmonton    1:01:54
  5 Crouse, Nolan                  M51 Canada, St. Albert     1:04:16
  6 Charrois, Henry                M54 Canada, Edmonton    1:05:28
  7 Davis, Gary                     M50 Canada, Edmonton     1:07:41
  8 Baker, Darrell                  M53 Canada, Regina         1:17:15

55 Results - Men Finals                                       
  1 Landry, Malcolm            M56 Canada, St. Albert         1:03:12
  2 Graham, David R.          M57 Canada, Edmonton        1:03:26
  3 Bellevegue, Louis          M58 FRA, Clonas Sur Var       1:07:44
  4 Archer, John                  M56 CAN, Drayton Valley       1:26:48
-- Saini, Gurdinal Singh       M56 India, Chandigarh                 DQ

60 Results - Men Finals                                       
  1 Roberts, Richard            M62 Canada, St. Albert         1:06:32
  2 Sheppard, Douglas        M61 CAN, Sherwood Park       1:09:34
  3 Blackwood, Bob             M60 Canada, Edmonton        1:14:25
  4 Godfrey, Ken                M64 Canada, Scarborough     1:15:56
  5 Morley, Gary                 M61 AUS, Allambie Heigh      1:21:43

65 Results - Men Finals                                       
  1 Pogrebinsky, Alexander M66 Canada, Edmonton       1:09:42
  2 Mitusina, Miro               M66 USA, Ruskin                 1:12:25
  3 Hippola, Upali               M69 Canada, St.Albert         1:14:23
  4 Priestly, Tom                M68 Canada, Edmonton       1:16:59
  5 Smit, Dirk                     M65 CAN, Sherwood Park      1:17:35
  6 O'Hara, Sean                M68 Australia, Sorrento        1:31:03

70 Results - Men Finals                                       
  1 Summerhayes, Stuart    M71 Canada, Cambridge      1:04:02
  2 Smith, Leigh                M70 Australia, Hahndorf        1:10:05
  3 Donaldson, Presley       M71 USA, Hillsboro               1:12:48
  4 Turner, Ron                 M72 CAN, Saint Catharin       1:14:04


75 Results - Men Finals                                       
  1 Hainsworth, Colin         M75 AUS, Salisbury                1:09:18
  2 Whyte, Donald             M79 Australia, Miranda          1:12:50

80 Results - Men Finals                                       
  1 Cooke, Edgar              M83 Canada, Edmonton         1:49:58

29/7 M/W30+  5000 mRace Walk

Women 30-34 Results Finals    
  1 Bergeson, Jolene         W34 Canada, Calgary          31:39.07
  2 Amariei, Andreea         W30 Canada, Edmonton      35:05.04
-- Snider, Cyndi                W30 Canada, Edmonton      DNS
-- Mitra, Shampa              W31 India, W. Bengal          DNS

Men 35-39 Results Finals        
  1 Estrada, Rene               M37 Mexico, Celaya            24:06.49

Women 35-39 Results Finals     
  1 Pittwood, Diana            W37 NZL, Christchurch         30:53.96
  2 Bracken, Hanna            W37 Canada, Calgary         32:18.74
  3 Watson, Connie            W37 Canada, Edmonton     35:41.98
  4 Wong-Steacy, Dorothy   W38 Canada, Edmonton      36:16.92
  5 Tobias-Pawl, Michelle     W37 Canada, Edmonton     41:04.14
-- Walther, Michelle            W36 CAN, Fort St. John       DQ

Men 40-44 Results Finals     
  1 Berrett, Tim                  M40 Canada, Edmonton      19:41.61
-- Mitra, Subrata Kumar      M40 India, W. Bengoh         DNS
-- Patel, Sureshbhai           M41 India, Baroda              DNS
-- Nixon, Geoffrey              M40 Australia, Viewbank      DNS

Women 40-44 Results Finals    
  1 McNeely, Margie            W43 Canada, Edmonton      29:20.96
  2 Wilson, Hope                W41 Canada, Edmonton      29:36.80
  3 Banasch Vail, Karin        W44 Canada, Edmonton      31:46.63
  4 Brisson, Sheila              W42 Canada, Bon Accord     36:28.65
  5 Fodchuk, Anna              W44 Canada, Stony Plain    36:34.84
  6 Ho-Covernton, Nannette W40 Canada, Calgary         37:07.25
  7 Wahlstrom, Maria          W44 Canada, Edmonton      38:48.72
-- Balas-Boutin, Arlee         W44 CAN, Grande Prairie      DQ
-- Van Dewark, Ann            W40 Canada, Edmonton      DNS
-- Gerke, Holly                  W40 Canada, Edmonton       DNS

Men 45-49 Results Finals     
  1 Barabash, Vladimir       M49 Russia, Moscow            24:08.21
  2 Kissclev, Mikhail          M49 Russia, Moscow             24:55.69
  3 Morgan, Gary              M45 USA, Clarkston              25:37.66
  4 Keenan, Dave             M47 CAN, Fort Saskatche       26:08.75
  5 Grant, Chris                M46 Canada, St Albert          26:56.74
  6 Hofs, John                  M45 CAN, Fort Saskatche      27:13.55
-- Stewart, Don                 M49 Canada, Edmonton       DQ
-- Singh, Harbhajan          M48 India, Nanak                DNS
-- Tokarev, Volodymyr      M49 Ukraine, t. Sumy           DNS
-- Evans, Simon               M45 AUS, Blackburn 3130     DNS
-- Dawson, Michael           M46 Canada, Edmonton       DNS
-- Singh, Gurpal               M45 India, Amritsar             DNS

Women 45-49 Results Finals   
  1 King, Robin                     W46 AUS, Victoria Park     27:30.02
  2 Barrett, Diane                  W46 NZL, Whangrei         30:00.16
  3 Prokop, Christine             W45 Canada, Edmonton   30:25.35
  4 Robertson, Margaret        W48 Canada, Edmonton    30:29.48
  5 Welchman, Jennifer         W45 Canada, Edmonton    31:11.45
  6 Rodrigue-Poscente, Miche W45 Canada, Whitecourt   31:37.75
  7 Keatley-Campbell, Linda  W49 CAN, Campbell River   31:55.82
  8 Chaves, Gloria                W49 Mexico, Japopan        31:56.44
  9 McCormack, Laura           W49 Canada, Calgary        37:54.36
-- Schiweck-Doherty, Joanne  W46 Canada, Edmonton     DQ
-- Banipal, Pawanjit               W45 IND, Khanna, Ludhia  DNS
-- Hazarika, Sumitra             W49 India, Bangalore        DNS
-- Block, Jean              W45 Canada, St. Albert         DNS
-- Crosman, Dawn            W47 Canada, St. Albert         DNS
-- Rippingale, Maria        W45 NZL, Manurewa              DNS

Men 50-54 Results Finals   
  1 Chernobrov, Pavel            M51 Russia, Lysva           25:13.67
  2 Kemsley, Eric                   M54 NZL, New Plymouth    25:43.28
  3 De Witt, Mike                   M54 USA, Kenosha          27:25.68
  4 Aytmukhametor, Nariman  M53 Russia, Moscow        28:55.70
  5 Crouse, Nolan                  M51 Canada, St. Albert    31:15.17
  6 Vazquez, Xerman             M53 Mexico, Celaya         32:02.64
-- Heathcote, Brendon Lloyd   M52 New Zealand, Howick  DNS
-- Davis, Gary                       M50 Canada, Edmonton    DNS
-- Pruckner, Jaroslav             M51 CZE, Bradlec              DNS
-- Singh, Davinder                M50 India, Gurdaspur        DNS
-- Harmse, Albert                 M50 Canada, St Paul         DNS
-- Korsun, Oleksandr            M51 Ukraine, Xarkiv          DNS

Women 50-54 Results Finals   
  1 Blanch, Val                     W52 Canada, Edmonton      32:07.11
  2 Vermeeren, Karen           W52 Canada, Calgary          32:35.68
  3 Christal, Betty                 W52 Canada, Edmonton      33:38.41
  4 Crerar, Joanne                W52 Canada, Calgary          35:43.84
  5 Romanow, Sandy            W51 Canada, Edmonton       35:45.68
  6 Jolly, Christina                W50 Canada, Edmonton       35:59.25
  7 Cherewyk, Sue                W51 Canada, St Albert         36:58.98
  8 MacKinnon, Liz                W50 Canada, Edmonton       37:09.08
  9 Ruzgaitis, Dianne            W53 Canada, Vancouver       37:17.06
10 Lennie, Diane                 W52 Canada, Edmonton        37:49.90
11 Pennell, Sylvia                W54 Canada, Edmonton        39:07.81
12 Gauthier, Judy                W54 Canada, Toronto           42:29.17
13 Pugh, Diane                   W50 USA, Ellenton                44:13.31
-- Kropf, Rhonda                 W51 Canada, Edmonton        DQ
-- Donaldson, Loie Patricia    W50 New Zealand, Howick     DNS
-- Natali, Narcenco                W50 Italy, Gioberi/ 11A        DNS

Men 55-59 Results Finals 
  1 Siegele, Johann               M56 Austria, Sulz                27:20.98
  2 McIntosh, Ronald             M57 Canada, Edmonton      30:28.46
  3 Barrow, Geoff                   M56 Australia, Brighton       30:38.27
  4 Fischer, Rolfpeter             M59 Germany, Kerpen        31:04.25
  5 Landry, Malcolm               M56 Canada, St. Albert       31:49.17
  6 Bellevegue, Louis             M58 FRA, Clonas Sur Var     32:06.66
  7 Erickson, Norman             M56 Canada, Calgary          34:00.24
-- Saini, Gurdinal Singh         M56 India, Chandigarh        DQ
-- Baktis, Frank  E.               M59 USA, Bay St,louis          DQ
-- Graham, David R.             M57 Canada, Edmonton       DQ
-- Randall, Walter                M57 Canada, Edmonton       DNS

Women 55-59 Results Finals   
  1 Peters, Connie               W56 CAN, Sherwood Park     29:29.57
  2 Okamura, Katherine       W55 Canada, Edmonton      30:54.00
  3 Leo, Nancy                    W55 Canada, Willowdale      31:26.37
  4 Eichel, Yoko                  W58 USA, Woodland Hills     31:42.04
  5 McCarthy, Carol             W55 Canada, Edmonton       31:57.12
  6 Wright, Sharon M           W55 Canada, Ottawa           31:57.74
  7 Pelkie, Norma               W58 Canada, Edmonton       32:49.09
  8 Ayles, Ellen                   W56 Canada, Edmonton       33:41.76
  9 Chichak, Marianne         W57 Canada, Edmonton       34:52.32
10 Hames, Danelle            W57 Canada, Calgary           35:51.21
11 Fox, Gaynor                  W58 Canada, Burnaby          38:35.48
-- Scott, Bev                      W59 NZL, Auckland              DNS
-- Ludlow, Gabrielle            W57 NZL, Auckland              DNS

Men 60-64 Results Finals            
  1 White, George              M60 AUS, Bellevue Heigh       26:32.96
  2 Opsahl, George            M63 USA, Lake Oswego          28:45.81
  3 Ibarra, Salvador           M64 Canada, Edmonton         29:18.71
  4 Gabriels, Pierre            M61 Belgium, Bree                 31:09.91
  5 Dribincevs, Vladimirs    M64 Latvia, Daugavpils           31:51.73
  6 Roberts, Richard          M62 Canada, St. Albert           33:30.45
  7 Muller, Bernard            M63 CZE, Decin                      34:44.04
  8 Sheppard, Douglas      M61 CAN, Sherwood Park         35:12.96
  9 Reeves, John              M60 Canada, Canmore           35:14.85
10 Millar, Garnet               M62 CAN, Sherwood Park        40:37.03
-- Godfrey, Ken                M64 Canada, Scarborough       DQ
-- Morley, Gary                 M61 AUS, Allambie Heigh        DQ
-- Venkatappa, Marappa   M63 India, Bangalore              DNS
-- Lillefosse, Arthur           M61 Norway, Bergen               DNS

Women 60-64 Results Finals      
  1 Herrendoerfer, Ursula    W64 Germany, Rengsdorf      32:06.52
  2 De Wolf, Frieda            W62 Belgium, Bree               32:29.82
  3 Sarkar, Eileen              W63 Canada, Ottawa             33:24.48
  4 Bates, Susan               W61 Canada, Toronto            36:21.34
  5 Patel, Bakulaben R.      W60 IND, Rander Road, S      42:25.63
  6 Jaques, Helen              W60 Canada, Victoria            42:51.52
-- Slemko, Mary Yvonne     W61 Canada, Onoway, AB      DQ
-- Ramanlal, Patel  Bakula  W60 India, Surat                  DNS
-- Way, Ann                      W64 NZL, South Auckland       DNS
-- Oza, Niranjana               W63 India, Baroda                DNS

Men 65-69 Results Finals   
  1 Sinagulov, Minirali          M66 Russia, Moscow            27:43.33
  2 Pogrebinsky, Alexander  M66 Canada, Edmonton       33:59.51
  3 Kessner, Gerhard           M69 Germany, Hamm          34:11.06
  4 Mitusina, Miro                M66 USA, Ruskin                 35:57.72
  5 Hippola, Upali                M69 Canada, St.Albert         37:13.04
  6 Smit, Dirk                      M65 CAN, Sherwood Park     38:19.82
-- O'Hara, Sean                  M68 Australia, Sorrento        DQ
-- Priestly, Tom                  M68 Canada, Edmonton       DQ
-- Maiorana, Santo              M67 Canada, Edmonton       DNS

Women 65-69 Results Finals           
  1 Sinkovec, Rita               W65 USA, Evergreen           33:16.59
  2 Denby, Pat                   W65 Canada, Victoria          35:03.51
  3 Delf, Margaret               W66 Canada, Kelowna        35:05.19
  4 Rosas, Alma                 W66 Mexico, Zapopan         36:25.31
  5 Oza, Bhagvati-M.           W68 India, Baroda             43:19.30
-- Tucker, Shirley                W66 Canada, Stony Plain    DQ
-- Fyson, Maggie                W66 CAN, North vancouve    DQ
-- Fraser, Lynn                   W68 New Zealand, Kamo     DNS
-- Kavtaskina, Nadezda       W68 Latvia, Riga                DNS

Men 70-74 Results Finals   
  1 Summerhayes, Stuart      M71 Canada, Cambridge    31:38.88
  2 Smith, Leigh                   M70 Australia, Hahndorf     34:15.48
  3 Donaldson, Presley          M71 USA, Hillsboro            34:58.58
-- Singh, Raghbir                 M70 India, Gurdaspur         DNS

Women 70-74 Results Finals                               
  1 Acton, Myrtle                  W72 Canada, Summerland   40:55.88
  2 Irvine, Merle                  W74 Canada, Penticton        41:48.05
  3 McClarty, Hazel              W70 Canada, Camrose        44:15.07
  4 Marasek, Elaine             W72 Canada, Edmonton       44:39.39

Women 75-79 Results Finals         
  1 Vogelsang, Eva              W76 Canada, Calgary         37:12.59
  2 Bamford, Justine           W79 Australia, Hobart          41:21.90
  3 Minami, Chieko             W78 BRA, Florianópolis        42:07.56
  4 Krause, Margaret           W78 AUS, Townsville            48:08.90

Men 75-79 Results Finals                                   
  1 Hainsworth, Colin           M75 AUS, Salisbury            33:50.76
  2 O'Neil, Ron                   M78 AUS, Campelltown       35:09.47
  3 Whyte, Donald              M79 Australia, Miranda       35:25.27
  4 De, Narayan Chandra     M76 India, Kolkata            39:42.92
-- Gough, Kenneth             M78 Canada, Edmonton      DNF
-- Grove, David                  M77 Canada, Calgary         DNS

Women 80-84 Results Finals                               
  1 Binning, Jennie             W80 Canada, Edmonton     37:18.71
-- Warman, Laures             W83 NZL, North Shore        DNS

Men 80-84 Results Finals     
-- Cooke, Edgar                 M83 Canada, Edmonton     DNF

 

Skribent: Birger Fält

Förbundsmöte knapp (1).png

 

Postadress:
Svenska Gång & Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317266113
E-post: This is a mailto link

Se all info

tillsammans för fler i rörelse.png

Gångpolare 600x300 annons.gif

Stada-Sverige-logo.png

Luften_ar_fri-logo-RGB.jpg

vision & motion.jpg

Annonsera Här.png