Hoppa till sidans innehåll

Ytterligare inomhusmästerskap

20 FEB 2005 22:03
I helgen har även Ungern, Holland, Belgien och Danmark (plus ytterligare ett antal länder) avgjort sina inomhusmästeskap.
  • Uppdaterad: 30 DEC 2010 00:14

19 februari, Budapest, Ungern

Herrar 5000 m

1.Márta Tibor 87 Békéscsabai AC 21:10,70
2.Kapéri Levente 84 MISI SC 21:42,27 
3.Rácz Sándor 86 Debreceni SI 21:43,73 
4.Novák László 80 Bp. Honvéd SE 21:51,34
5.Tubak Róbert 79 SZVSE 22:01,61
6.Darabos Balázs 88 TSC 22:13,67
7.Csont András 83 Békéscsabai AC 22:21,48
8.Csont Attila 85 Békéscsabai AC 22:51,38
9.Boros György 87 Békéscsabai AC 25:41,07
 


Damer 3000 m

1.Kernács Krisztina 86 Bp. Honvéd SE 14:07,32 
2.Nemere Dóra 85 Bp. Honvéd SE 14:22,50
3.Varró Katalin 86 ARAK 14:28,91
4.Gerendási Eszter 85 BEAC 14:30,39 
5.Mészáros Anita 88 Bp. Honvéd SE 14:40,14
6.Csere Kata 88 BEAC 14:46,90
7.Bajnai Eszter 89 Bp. Honvéd SE 15:30,85
8.Fertály Zita 68 Bp. Honvéd SE 15:51,60
-Bárány Nikolett 85 ARAK DNF
 


19 februari, Gent, Belgien

Herrar 5000 m

1. Harold van Beek  (Ned)          23.33,17

2. Frank Buytaert  (Bel)              23.54.66

3. Pedro Huntjens  (Ned)            23.59.10

4. Jacques van Bremen (Ned)   24.04.19

5. Dirk Bogaert (Bel)                   24.12.64

6. Victor Mennen (Ned)              24.18.47

7. Luc Nicque (Bel)                     25.02.17

8. Vincent Cordier (Bel)              25.21.03

9. Theo Koenis (Ned)                  25.47.80

10. Ronald Maas (Ned)               26.57.60

11. Marcel Bunschoten (Ned)     27.38.91

12. Fred Rohner (Ned)                27.42.90

13. Robert van Bremen (Ned)     29.11.49         

20/2 Århus, Danmark

Herrar 5.000 meter
1.Casper Hansson 88 GK Frem 2000, Odense         23.03,5  ~
2.Jacob Sørensen 74 Sdr. Omme IF                       23.18,3
3.Thomas Christensen 68 Phønix/VI-39                 24.13,3  ~
4.Torben Kristiansen 72 Sdr. Omme IF                  24.30,1
5.Felix Gomez 55 Århus 1900                               25.44,7   <
6.Søren Svendsen 61 Phønix/VI-39                       26.30,0
7.Andreas Nielsen 88 GK Frem 2000, Odense         26.45,0
8.Bruno Christensen 71 Herning GF                       26.56,4
9.Aksel V. Bendtsen 58 MK Nørrevang, Randers      28.09,0   < <

Damer 3.000 meter
1. Pia Meisner Christensen 68 GK Frem 2000 Odense  17:57.3
2. Anette Sørensen 77 HErning GF                             18:44.2
3. Dorthe Hansson 61 GK Frem 2000 Odense             19:06.6

 

 

Skribent: Birger Fält

Förbundsmöte knapp (1).png

 

Postadress:
Svenska Gång & Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317266113
E-post: This is a mailto link

Se all info

tillsammans för fler i rörelse.png

Gångpolare 600x300 annons.gif

Stada-Sverige-logo.png

Luften_ar_fri-logo-RGB.jpg

vision & motion.jpg

Annonsera Här.png