Hoppa till sidans innehåll

Kinas OS-uttagningar

08 MAR 2016 23:37
Kinas OS-uttagningar i gång avgjordes i Huangshan under helgen (5-6/3).
  • Uppdaterad: 08 MAR 2016 23:57

Som vanligt bjöd tävlingarna på en enorm bredd i alla klasser. Herrar 20 km med 93 startande vanns av Wang Zhen (vann WC 2012, VM-tvåa 2015 och OS-trea 2012) på 1.19.12 (PB 1.17.36 2012) före Chen Ding (OS-etta 2012, VM-tvåa 2013) på 1.19.32 (PB 1.17.40 2012), Cai Zelin (tvåa WC 2014, OS-fyra 2012) på 1.19.48 (PB 1.18.47 2012) och Wang Kaihua (sexa UVM 2011) på 1.19.51 (PB 1.19.49 2015). Tio gångare gick under 1.24, 19 under 1.26 och 34 under 1.28. 72 fullföljde, 18 bröt och tre blev uteslutna.
Damernas 20 km med 55 startande vanns av Liu Hong (VM-etta 2015, VM-tvåa 2011, VM-trea 2009 och 2013, OS-fyra 2008 och 2012) på 1.25.56 (PB/WR 1.24.38 2015) före Lu Xiuzhi (VM-tvåa 2015, OS-sexa 2012) på 1.28.07 (PB 1.25.12 VM 2015), Yang Jiayu (WC-tvåa som junior 2014) på 1.28.12 (PB 1.36.50 2015) och Qieyang Shenjie (OS-trea 2012) på 1.28.16 (PB 1.25.16 OS 2012). Tio damer gick under 1.34, 15 under 1.36 och 24 under 1.40. 37 fullföljde, tolv bröt och sex blev uteslutna.
Herrarnas 50 km med 53 startande vanns av Wang Zhendong på 3.41.02 (PB 3.47.18 2014) före 37-årige Han Yucheng (trea 20 km WC 2006) på 3.42.43 (PB 3.36.20 2005), Yu Wei (VM-sjua 2015) på 3.42.54 (PB 3.45.21 VM 2015), Zhang Hang på 3.43.31 (PB 3.50.01 2015). Åtta gångare gick under 3.50, elva under 4.00 och 16 under 4.05. 29 fullföljde, 16 bröt och åtta blev uteslutna.
Damernas 50 km vanns av Zhou Kang (PB 20 km 1.30.58 2013) på 4.34.01 (NR) före Wang Dan på 4.38.56. Tre fullföljde och en bröt.
H-19 10 km med 62 startande vanns av Zhang Jun på 40.10 före Hu Linfeng på 40.44 och Zhu Guowen på 40.45. Sex gångare gick under 42 minuter, 21 under 44 minuter och 32 minuter uner 45 minuter. 46 fullföljde, tre bröt och 13 blev uteslutna. H-19 30 km med 65 startande vanns av Jin Xiangqian på 2.12.05 före Mu Linjie på 2.15.19 och Nu Wenchao på 2.16.08. Elva gångare gick under 2.20 och 23 under 2.24. 43 fullföljde, elva bröt och elva blev uteslutna.

H-17 10 km vanns av Lu Ning på 41.47 före Cui Lihong på 42.00 och Zhou Xiaojun på 42.01. Sju gångare gick under 44 minuter och femton under 46 minuter. 26 fullföljde, två bröt och sex blev uteslutna.
D-19 10 km vanns av Ma Zhenxia på 44.29 före Zhang Lifang på 44.30 och Ma Li på 44.41. Fem gick under 45 minuter, elva gick under 47 minuter och 21 under 50 minuter. 40 fullföljde och en blev utesluten.
D-17 5 km vanns av Yang Weiwei på 22.56 före Li Jie på 23.12 och Hu Lanlan på 23.13. Sju gick under 24 minuter och 13 under 25 minuter.


Skribent: Birger Fält
Epost: This is a mailto link

Förbundsmöte knapp (1).png

 

Postadress:
Svenska Gång & Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317266113
E-post: This is a mailto link

Se all info

tillsammans för fler i rörelse.png

Gångpolare 600x300 annons.gif

Stada-Sverige-logo.png

Luften_ar_fri-logo-RGB.jpg

vision & motion.jpg

Annonsera Här.png