Hoppa till sidans innehåll

Mizinov och Giorgi vann i Podebrady

06 APR 2019 23:52
Det blev favoritsegrar genom Rysslands Vasiliy Mizinov och Italiens Eleonora Anna Giorgi vid lördagens (6/4) EAA-tävling i Podebrady i Tjeckien.
  • Uppdaterad: 10 APR 2019 22:13

Giorgi (tvåa EC 2015, femma EM 2014) gick loss tidigt och vann på 1.27.46 (22.08+22.12+22.00+21.26) (44.20+43.26) före Mexikos Alegna Gonzalez på 1.30.21 (22.12+22.49+22.35+22.45) (45.01+45.20) (PB 1.33.43 Podebrady 2018) och Guatemalas Mirna Ortiz på 1.31.38 (46.05+45.33) (PB 1.28.31 2013). Sedan följde Litauens Zivile Vaiciukeviciute, som låg trea till 18 km, på 1.31.57 (45.36+46.21) (PB 1.28.07 som femma EM 2018) och Ayse Tekdal, Turkiet på 1.32.04 (46.05+45.59) (PB 1.32.01 2019). Giorgi skall debutera på 50 km vid Europacupen i Alytus i Litauen i maj. Tjeckisk mästarinna blev som väntat Anezka Drahotova, dock kom hon endast 15:e på 1.35.43 (47.04+48.39). Slovakisk mästarinna blev Maria Czakova som tia på 1.34.34 (47.23+47.11). Anniina Kivimäki, Finland var 28:a på 1.46.49 (53.23+53.26) (debut). 37 damer fullföljde, sex bröt och två blev uteslutna. Landskampen vann Italien på 4 före Litauen på 9 och Frankrike på 10. 

I herrloppet gick Tysklands Christopher Linke (etta EC 2017, femma OS 2016 och VM 2017) loss tidigt men blev inhämtad av en trio efter 15 km. Rysslands Vasiliy Mizinov (trea EM 2018) vann på 1.20.14 (20.10+20.04+20.00+20.00) (40.14+40.00) (PB 1.18.32 Sotji 2019) före Sydafrikas Wayne Snyman på 1.20.17 (20.16+19.57+20.01+20.03) (40.13+40.04) (PB 1.20.46 2016) och Linke på 1.20.33 (20.03+19.52+20.19+20.19) (39.55+40.38) (PB 1.18.59 Podebrady 2017). Sedan följde Kevin Campion, Frankrike på 1.20.59 (40.13+40.46) (PB 1.20.28 Podebardy 2017), Federico Tontodonati, Italien på 1.21.20 (40.34+40.46) (PB 1.21.52 2018) och Callum Wilkinson, Storbritannien på 1.21.34 (40.18+41.16) (PB/NU23R 1.22.17 Podebrady 2017). Aleksi Ojala, Finland kom nia på 1.23.41 (42.07+41.34) (PB 1.23.16 2017). Slovakisk mästare blev Dominik Cerny som 15:e på 1.25.47 (43.16+42.31) och tjeckisk mästare blev Lukas Gdula som 19:e på 1.27.14 (43.18+41.56). Finlands Joni Hava kom 31:a på 1.32.24 (46.31+45.53) (PB 1.27.46 2018) och Jaakko Määttänen 32:a på 1.32.24 (46.31+45.53) (PB 1.38.01 2018). 44 herrar fullföljde, fyra bröt och sex blev uteslutna.Landskampen vann Italien på 5 före Frankrike på 6 och Irland på 10. 

Herrjuniorernas 10 km vanns av 17-årige Cesar Cordova, Mexiko på 41.24 (20.29+20.55) (NR Adrian Ochoa 42.28 2008) före Christopher Snook, Storbritannien på 43.37 (21.21+22.16) och 17-årige Gabriele Gamba, Italien på 43.41 (21.47+21.54). Lauri Joukas, Finland kom 21:a på 48.26 (24.34+23.52) (PB 50.19 2018) och Tobias Lomö, Norge 26:a på 49.29 (24.55+24.34). Landskampen vann Frankrike på 9 före Italien på 10.

Damjuniorernas 10 km vanns av 15-åriga Karla Serrano, Mexiko på 47.36 (23.22+24.14) före Andrada Lavinia Lacatus, Italien på 48.13 (24.20+23.53. Rachelle de Orbeta från Puerto Rico ledde halvägs på 22.59, men blev utesluten. Peppi Ahponen, Finland var 20:e på 52.45 (25.39+27.06) (debut). Siri Gamst Glittenberg, Norge var 30:e på 56.12 (26.52+29.20). Landskampen vann Frankrike på 5 före Italien på 5. 

H-17 5 km vanns av Patrik Nemcok, Slovakien på 21.51. D-17 5 km vanns av Mathilde Frenzl, Tyskland på 24.07. Maren Karlson Bekkestad, Norge var trea på 25.13 och Heta Veikkola, Finlad femma på 25.23. 

Resultat

Tävlingens hemsida

EAA:s artikel

marciadalmondo (20 km)

marciadalmondo (juniorloppen)

Skribent: Birger Fält
Epost: This is a mailto link

Förbundsmöte knapp (1).png

 

Postadress:
Svenska Gång & Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317266113
E-post: This is a mailto link

Se all info

tillsammans för fler i rörelse.png

Stada-Sverige-logo.png

 

Luften_ar_fri-logo-RGB.jpg

vision & motion.jpg

Annonsera Här.png