Hoppa till sidans innehåll

Dags för Nordisk Landskamp

08 SEP 2004 14:01
På lördag är det dags för första upplagan av Nordisk Landskamp, gällande klasserna 14-15 upp till senior. Alla klasser utom 14-15 gäller samtidigt som Nordiskt Mästerskap. Tävlingarna går på Kristinebergs IP i Stockholm.
  • Skapad: 08 SEP 2004 14:01

Startlista Nordisk Landskamp, Stockholm 11/9 2004

D 14-15 3000 m  kl 11.30:
1 Sara Eriksson SWE
2 Katrin Louise Andersen NOR

H 14-15 3000 m  kl 11.55:
11 Anders Lindahl SWE
12 Jasper Westhof NOR
13 Perseus Ibanez SWE
14 Joacim Sälen NOR

D 16-17 5000 m  kl 12.20:
21 Maria Eriksson SWE
22 Lise Malen Scheie NOR
23 Karoliina Kaasalainen FIN
24 Emelie Gustafsson SWE
25 Anna Karrila FIN

D 18-19 5000 m  kl 12.20:
31 Mari Olsson SWE
32 Camilla Heggöy NOR
33 Kati Penttinen FIN
34 Emma Nilsson SWE
35 Anna Halkivaha FIN

H 16-17 5000 m  kl 13.00:
41 Remo Ibanez SWE
42 Karsten Nilsen NOR
43 Heikki Kukkonen FIN
44 Casper Hansson DEN
45 Daniel Hermansson SWE
46 Sakari Arffman FIN
47 Andreas Nielsen DEN

D 20-22 10000 m  kl  13.35:
51 Mirke Hämäläinen  FIN
52 Marja Penttinen FIN

D 23 10000 m  kl  13.35:
61 Monica Svensson SWE
62 Kjersti Plätzer NOR
63 Tiina Muinonen FIN
64 Ellinor Hogrell SWE
65 Hanne Liland NOR
66 Outi Sillanpää FIN
67 Ileana Salvador SWE


H 18-19 10000 m  kl 14.45:
71 Ato Ibanez SWE
72 Björn Ove Ölness NOR
73 Nillo Halonen FIN
74 Richard Hermansson SWE
75 Asko Ala-Petäys FIN

H 20-22 20000 m kl 14.45:
81 Janne Meriläinen FIN

H 23 20000 m kl  14.45:
91 Bengt Bengtsson SWE
92 Trond Nymark NOR
93 Jacob Sörensen DEN
94 Christer Svensson SWE
95 Erling Andersen NOR

Nordiska rekord och nationsrekord:

H 14-15 3000 m:

Arne Johan Martinsen NOR12.44,7 Vanda, FIN 9.6.90

D: Ronnie Kristiansen 12.52,06 Erfurt, GER 10.9.94

F: Jarkko Kinnunen 13.16.98 Laukaa, FIN 11.9.99

N: Arne Johan Martinsen 12.44,7 Vanda, FIN 9.6.90

S: Göran Lindé 12.58,X Karlskrona, SWE X.X.84

 

H 16-17 5000 m:

Claus Jörgensen DEN 20.53,6 Moss, NOR 3.8.91

D: Claus Jörgensen 20.53,6 Moss, NOR 3.8.91

F: Jarkko Kinnunen 21.48,25 Bialystok, POL 26.8.00

N: Erling Andersen 20.59,6 Bergen, NOR 14.5.77

S: Stefan Johansson 20.57,0 Moss, NOR 18.9.83

 

H 18-19 10 000 m: 

Erling Andersen NOR 40.50,0 Oslo, NOR   3.8.79

D: Claus Jörgensen 41.55,0 Vejle, DEN 7.8.93

F: Jani Lehtinen 40.52.94 Helsingfors, FIN 1.6.93

N: Erling Andersen 40.50,0 Oslo, NOR  3.8.79

S: Stefan Johansson  41.12,6 Brunflo, SWE  1.8 86

 

H 20-22 20 000 m:

Erling Andersen NOR 1.20.57,0 Trois Rivieres, CAN 24.9.80

D: Claus Jörgensen 1.28.24,7 Köpenhamn, DEN 27.9.92

F: Reima Salonen 1.27.18.5  Raisio, FIN 3.9.77

N: Erling Andersen 1.20.57,0 Trois Rivieres, CAN 24.9.80

S: Stefan Johansson 1.27.17,9  Bergen, NOR  26.4.86

 

H  20 000 m:

Stefan Johansson SWE 1.18.35,2 Bergen, NOR 15.5.92

D: Claus Jörgensen 1.25.51,4 Sacramento, USA 12.2.00

F: Valentin Kononen 1.22.22.6 Kangasniemi, FIN 6.6.93

N: Erling Andersen 1.20.36,7 Bergen, NOR 5.5.84

S: Stefan Johansson 1.18.35,2 Bergen, NOR 15.5.92

 

D 14-15 3000 m:

Kjersti Tysse NOR 13.11.58 Tammerfors, FIN 16.6.87

D: Ania Kondrup 14.09,0 Århus, DEN 1.9.90

F: Krista Ranta-Pere 13.32.3 Kajani, FIN 9.8.96

N: Kjersti Tysse 13.11.58 Tammerfors, FIN 16.6.87

S: Jessica Franzén 14.07,2   Vanda, FIN 9.6.90

 

D 16-17 5000 m:

Anita Blomberg NOR 22.37,3 Andebu, NOR 6.8.88

D: Ania Kondrup 24.04,35 Tessaloniki, GRE 9.8.91

F: Krista Ranta-Pere 22.50,13 Sydney, AUS 24.8.96

N: Anita Blomberg 22.37,3 Andebu, NOR 6.8.88

S: Jessica Franzén 23.40,9   Sollefteå, SWE 13.8.92

 

D 18-19 5000 m:

Anne Haaland Simonsen 22.25,08 Riga, LAT  5.8.99

D: Ania Kondrup 24.04,35 Tessaloniki, GRE 9.8.91

F: Krista Ranta-Pere 22.37,34 Riga, LAT  5.8.99

N: Anne Haaland Simonsen 22.25,08 Riga, LAT  5.8.99

S: Monica Gunnarsson 23.01,1 Borås, SWE  27.9.84 

 

D 20-22 10 000 m:

Madelein Svensson SWE 44.23,4 Borås, SWE 28.7.91

D: Ania Kondrup 51.09,9 Randers, DEN 16.8.92

F: Sari Essayah 46.06.0 Bergen, NOR   28.4.89

N: Anne Haaland Simonsen 45.42,21 Bergen, NOR 6.5.00

S: Madelein Svensson 44.23,4 Borås, SWE 28.7.91

 

D 10 000 m:

Madelein Svensson SWE 42.13,7 Bergen, NOR  15.5.92

D: Karin Jensen 48.38,0 Weert, NED 15.5.91 

F: Sari Essayah 42.37,0 Bergen, NOR  8.5.93

N: Kjersti Tysse-Plätzer 43.21,1 Kristiansand, NOR  18.8.00

S: Madelein Svensson 42.13,7 Bergen, NOR  15.5.92

Skribent: Birger Fält

 

 

 

Postadress:
Svenska Gång & Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317266110, 0317266113
E-post: This is a mailto link

Se all info