Hoppa till sidans innehåll

Kinesiska Spelen 20 km

20 OKT 2005 19:05
Denna vecka pågår Kinesiska Spelen i Nanjing. På onsdagen vann 16(!)-årige Li Gaobo herrarnas 20 km på 1.18.22. På torsdagen vann 18-åriga Bai Yanmei damernas 20 km på personbästa 1.27.37.
  • Skapad: 20 OKT 2005 19:05

Detta var dock inte personbästa av Li som gick på 1.18.07 vid IAAF World Cahallenge i Cixi i april. Tvåa kom Zhu Hongjun på 1.19.00. Zhu satte asiatiskt rekord med 1.17.41 i Cixi i våras och var sexa i OS 2004. Trea kom OS-fyran på 50 km Yu Chaohong på 1.19.08 och fyra årets snabbaste på 50 km, Han Yucheng på 1.19.36. Ytterligare tre man gick under 1.21. Av de tio första var åtta 23 år eller yngre!

Bai Yanmei gick på 1.28.58 i Cixi i våras. Tvåa blev kinesiska mästarinnan (1.27.19 i februari) Jiang Jing på 1.28.14 och trea Shi Na på 1.28.24. Ytterligare tre gångare under 1.30 och totalt tolv stycken under 1.33. OS-ettan från 2000 Wang Liping som gick på 1.27.24 i februari kom först på elfte plats på 1.32.39. Alla de tio första var 24 år eller yngre!

  M 20 km walk 19 October  Nanjing  
1 Li Gaobo  CHN

23.7.89

1:18:22

 

 

     
2 Zhu Hongjun  CHN

18.8.83

1:19:00

 

 

     
3 Yu Chaohong  CHN

12.12.76

1:19:08

 

 

     
4 Han Yucheng  CHN

16.12.78

1:19:36

 

 

     
5 Cui Zhide  CHN

11.1.83

1:20:13

 

 

     
6 Zhao Chengliang  CHN

1.6.84

1:20:20

 

 

PB    
7 Sun Chao  CHN

8.1.87

1:20:59

 

 

PB    
8 Li Jianbo  CHN

14.11.86

1:21:55

 

 

     
9 Fang Pengfei  CHN

16.2.83

1:22:58

 

 

     
10 Zhang Tianping  CHN

11.1.82

1:23:20

 

 

     
11 Bai Liansheng  CHN

28.7.78

1:23:31

 

 

     
12 Zeng Guoqiang  CHN

25.10.84

1:26:51

 

 

     
13 Zhang Hong  CHN

25.4.78

1:27:39

 

 

     
14 Lu Ronghua  CHN

21.2.83

1:28:01

 

 

     
15 Xu Xingde  CHN

12.6.84

1:28:13

 

 

     
16 Gao Lianzuo  CHN

30.8.85

1:28:14

 

 

     
17 Liu Wenjun  CHN

8.1.87

1:28:26

 

 

     
18 Xing Shucai  CHN

4.8.84

1:28:41

 

 

     
  Liu Yunfeng  CHN

3.8.79

DNF

 

 

     
  Si Tianfeng  CHN

17.6.84

DNF

 

 

     
  Dong Jimin  CHN

10.10.85

DNF

 

 

     
  Bian Aiguo  CHN

10.6.80

DQ

 

 

     
  Shi Yong  CHN

7.2.87

DQ

 

 

     
  Zhang Ronglong  CHN

2.11.84

DQ

 

 

     
  Liu Guangjun  CHN

7.9.89

DQ

 

 

     
  Pei Lingjie  CHN

3.1.87

DQ

 

  W 20 km walk  20  October 
1 Bai Yanmei  CHN

29.6.87

1:27:37

 

 

PB    
2 Jiang Jing  CHN

23.10.85

1:28:14

 

 

     
3 Shi Na  CHN

17.2.81

1:28:24

 

 

     
4 Jiang Qiuyan  CHN

5.7.83

1:29:02

 

 

     
5 He Dan  CHN

22.7.84

1:29:26

 

 

     
6 Yang Sha  CHN

16.1.86

1:29:33

 

 

PB    
7 Ha Mingming  CHN

15.4.82

1:30:14

 

 

PB    
8 Liu Hong  CHN

12.5.87

1:30:22

 

 

     
9 Zhai Lijun  CHN

28.11.86

1:30:44

 

 

     
10 Chai Xue  CHN

21.1.88

1:31:37

 

 

PB    
11 Wang Liping  CHN

8.7.76

1:32:39

 

 

     
12 Xu Aihui  CHN

25.4.78

1:32:47

 

 

SB    
13 Zou Ying  CHN

27.3.74

1:33:16

 

 

     
14 Tang Yinghua  CHN

10.2.73

1:33:53

 

 

     
15 Sun Lihua  CHN

30.9.83

1:34:00

 

 

     
16 Xue Ailing  CHN

12.2.79

1:34:06

 

 

     
17 Jiang Kun  CHN

18.5.85

1:34:24

 

 

     
18 Yang Yawei  CHN

16.10.83

1:35:45

 

 

     
19 Sun Limin  CHN

6.2.87

1:36:13

 

 

     
20 Liu Feifei  CHN

16.9.86

1:37:23

 

 

     
21 Zhang Nan  CHN

18.4.86

1:42:23

 

 

     
  Song Hongjuan  CHN

4.7.84

DNF

 

 

     
  Wang Qingqing  CHN

7.2.83

DNF

 

 

     
  Gao Kelian  CHN

15.8.83

DQ

 

 

     
  Pang Yingting  CHN

28.1.87

DQ

 

 

     
  Liu Xiaoyan  CHN

4.9.85

DQ

 

 

   
Skribent: Birger Fält

 

 

 

Postadress:
Svenska Gång & Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317266110, 0317266113
E-post: This is a mailto link

Se all info