Hoppa till sidans innehåll

Asiatiska Mästerskapen i gång

19 APR 2006 11:32
På påskdagen avgjordes de Aisatiska Mästerskapen i gång i japanska Wajima.


  • Skapad: 19 APR 2006 11:32

Kinas Xu Xingde vann herrarnas 20 km på 1.22.17, drygt två minuter före Japans Koichiro Morioka på 1.24.44. Trea var Kazakstans Rustam Kuvatov på 1.25.08. Damernas 20 km vanns av Svetlana Tolstaya, Kazakstan på 1.30.22 före Kinesiskorna Yang Sha på 1.31.09 och Sun Lihua på 1.31.30. Japansk mästarinna blev Ryoko Sakakura på 1.32.33. 50 km vanns av 18-årige kinesen Zhao Jianguo på nytt juniorvärldsrekord 3.41.10 med Kinas Li Jianbo, 20 år i höst, som tvåa på 3.43.02. Trea och japansk mästare blev Yuki Yamazaki på nytt japanskt rekord, 3.43.38.

Asiatiska Mästerskapen Wajima, Japan 16.4      

Herrar 20 km:
1.Xu Xingde                                      CHN/120684    1:22:17   (40:54)
2.Koichiro Morioka                             JPN /020485    1:24:44   (41:29)
3.Rustam Kuvatov                             KAZ/091177     1:25:08   (41:59)
4.Byun Young-Joon                           KOR/200384    1:25:54   (42:46)
5.Gurmeet Singh                               IND/010785     1:25:57   (42:44)
6.Lee Dae-Ro                                   KOR/120380    1:27:20   (42:45)
7.Akihiro Sugimoto                            JPN/201081     1:29:39   (43:12)
8.Loo Choon Sieng                            MAS/--            1:31:17   (44:22)
9.Kristian L. Tobing                           INA/240779     1:33:03   (45:05)
10.Abdul Rahman Mohd Shahrul Haiz  MAS/191280    1:33:54   (47:03)
11.Mabrouk Saleh Nasser Mohamed    QAT/230483    1:34:09   (43:44)
12.M.Nayanananda Nishantha             SRI/250870    1:34:55   (45:22)
-   Fang Pengfei                                CHN/160283    DQ          (41:29)

Yusuke Takahashi                             JPN                1:28:30  (42:44)
Shunsuke Otake                               JPN                1:29:06  (43:23)
Isamu Fujisawa                                 JPN                1:29:33  (43:23) 
Kotaro Ouchi                                     JPN                1:30:47 
Daisuke Kojima                                 JPN                1:30:56
Hisato Yamada                                 JPN                1:31:32 
Shota Isotani                                    JPN                1:31:38 
Tomohiro Nakazawa                           JPN                1:32:08 
Yuki Kitamura                                   JPN                1:34:15
Yuki Matagawa                                  JPN                1:34:22 
Hisakage Higashi                              JPN                1:34:33 
      
Herrar 50 km:
1.Zhao Jianguo                              CHN/190188   3:41:10 WJR (22:40
45:05 1:07:34 1:29:42 1:51:34 2:13:35 2:35:55 2:58:03 3:19:18)
2.Li Jianbo                                    CHN/141186   3:43:02       (1:29:42)
3.Yuki Yamazaki                            JPN /160184   3:43:38 NR  (1:29:42)
4.Takayuki Tanii                            JPN /140283   3:47:23       (1:29:42)
5.Basat Sita Ram                           IND/100769    4:18:47       (1:42:00)

Japanskt mästerskap 50 km:
1.Yuki Yamazaki                            3:43:38 NR  (1:29:42)
2.Takayuki Tanii                            3:47:23       (1:29:42)
3.Yusuke Yachi                              3:55:19       (1:33:54) 
4.Takafumi Higuma                        4:18:38       (1:35:48) 
5.Masayuki Anno                            4:24:14
6.Toshimitsu Toyama                     4:26:14 
7.Takahito Otsubo                         4:31:10 
8.Takashi Zenihiro                         4:57:22

Damer 20 km:
1.Svetlana Tolstaya                         KAZ/090871    1:30:22  (44:25)
2.Yang Sha                                    CHN/160186    1:31:09  (45:34)
3.Sun Lihua                                    CHN/300983   1:31:30  (45:34)
4.Mayumi Kawasaki                         JPN/100580     1:34:19  (46:12)
5.Amandeep Kaur                           IND/251285     1:45:34  (50:55)
--Kim Mi-Jung                                 KOR/100679    DQ         (46:07)
--Sachiko Konishi                            JPN/040282     DQ         (46:26)

Japanskt mästerskap 20 km:
1.Ryoko Sakakura                          1:32:33  (45:34) 
2.Masumi Fuchise                           1:33:59  (47:02) 
3.Mayumi Kawasaki                         1:34:19  (46.12)
4.Kumi Otoshi                                1:35:08  (46:12) 
5.Yukiko Ito                                   1:40:24  (48:37) 
6.Hana Ui                                      1:46:53
7.Takako Terui                               1:47:50 
8.Sachie Ito                                   1:47:56   

 

 

Skribent: Birger Fält

 

 

Postadress:
Svenska Gång & Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317266113
E-post: This is a mailto link

Se all info