Hoppa till sidans innehåll

Australiensiska mästerskap på 20 km

05 FEB 2006 23:09
På lördagen avgjordes australiensiska mästerskapen på 20 km i Sydney.
  • Skapad: 05 FEB 2006 23:09

Segrade gjorde de bägge bronsmedaljörerna från OS 2004, Jane Saville och Nathan Deakes. Nathan Deakes som missade VM i Helsingfors p g a skada verkar vara på väg tillbaka.


Sydney 4.2

Damer 20km

1 Jane Saville              74 NSWIS               1:33:19      
2 Natalie Saville           78 NSWIS               1:35:25       
3 Cheryl Webb             76 NSWIS               1:35:59       
4 Lisa Grant                 85 NSWIS               1:36:40       
5 Kellie Wapshott         81 VIC                   1:37:22       
6 Claire Woods            81 SASI                  1:37:43       
7 Megan Szirom           77 VIC                   1:39:47       
8 Michelle French          82 AIS                   1:41:19       
9 Laura Johnson           84 NSW                 1:47:15       
10 Claire Bock              82 QLD                  1:50:17       
11 Vanessa Ebejer        85 NSW                  1:54:24       
12 Chloe Jones            86 NSW                  1:56:48       
13 Christina Alldis         86 NSW                  2:03:14       
--  Simone Wolowiec      74 VIC                   DNF       
--  Carma Watson         79 NZL                   DNF
 
 

Herrar 20 km

1 Nathan Deakes           77 ACT                1:22:13    
2 Luke Adams               76 NSW               1:23:09       
3 Jared Tallent              84 AIS                 1:25:23       
4 Adam Rutter               86 AIS                 1:26:51       
5 Duane Cousins           73 VIS                 1:27:54       
6 Darren Bown               74 SASI               1:29:31       
7 Chris Erickson             81 VIS                 1:30:30       
8 Thomas Barnes          82 VIC                 1:33:28       
9 Troy Sundstrom          81 NSW               1:37:07       
10 Danny Hawksworth    79 VIC                 1:39:36       
11 Kim Mottrom            84 SA                  1:39:43       
12 Ashley Colquhoun     86 ACT                1:44:05       
13 Michael Smith           84 NSW               1:47:02       
-- Michael McCagh         86 AIS                 DNF
 


Damer -19 10km

1 Tanya Holliday           88 SASI               47:41      
2 Susan Knapton          87 NSW                49:57       
3 Fiona Alldis               88 NSW                50:42       
4 Jillian Hosking           87 ACT                 52:03       
5 Jessica Rothwell         89 VIC                 52:34       
6 Siobhan Donovan       88 VIC                 57:34       
7 Cassandra Staples     89 NSW                58:40       
8 Lynette Bannister       87 TAS                 58:49   
 

Herrar -19 10km

1 Ian Rayson                88 NSW              45:37            
2 Daniel Coleman          89 TAS               46:47            
3 Brendon Reading        89 ACTAS            51:28            
--Martyn Wheatley         87 WA                DQ

 


 

Skribent: Birger Fält

 

 

Postadress:
Svenska Gång & Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317266113
E-post: This is a mailto link

Se all info