Hoppa till sidans innehåll

Danskt mästerskap inomhus

12 MAR 2006 21:22
På lördagen hölls danska inomhusmästerskapen i gång i Århus.
  • Skapad: 12 MAR 2006 21:22

DM Inde kapgang, Marselisborghallen, Århus, 11. marts 2006

 

 

5.000 m M 20

 

1.Jacob Sørensen               74    Sdr. Omme IF                 23.42,5 (14.25,1)

2.Andreas Nielsen              88    GK Frem 2000, Odense   23.56,3 (14.20,4)

3.Thomas Christensen         68   Phønix/VI-39                  24.16,5 (14.24,8)

Søren Svendsen                  61   Sparta AM        (4.850 m)26.48,0 (16.29,1)

Bruno Christensen              71    Herning GF       (4.850 m)27.10,5 (16.25,2)

Aksel V. Bendtsen             58    MK Nørrevang, Randers  DNS

 

3.000 m K 20

 

1.Nina Mena                      71    Sparta AM                      17.33,5

2.Ulla Kristiansen               60    Sdr. Omme IF                 18.37,0

3.Daniella Svendsen            90   Sparta AM                      19.43,3

4.Mie Bartholdy                  92   Haderslev IF                   20.38,7

 

5.000 m M 18-19

 

1.Andreas Nielsen              88    GK Frem 2000, Odense   23.56,3 (14.20,4)

 

3.000 m K 16-17

 

1.Daniella Svendsen            90   Sparta AM                     19.43,3

 

3.000 m M 14-15

 

Lars Meinertz Byg              92   Haderslev IF                  DNS

 

3.000 m K 14-15

 

1.Mie Bartholdy                  92   Haderslev IF                  20.38,7

 

3.000 m K 35

 

1.Nina Mena                       71   Sparta AM                    17.33,5

 

3.000 m K 45

 

1.Ulla Kristiansen                60   Sdr. Omme IF               18.37,0

 

3.000 m M 35

 

1.Thomas Christensen         68    Phønix/VI-39                 14.30,5

2.Bruno Christensen            71    Herning GF                   15.52,4

 

3.000 m M 45

 

1.Søren Svendsen               61    Sparta AM                     16.29,2

Aksel V. Bendtsen             58    MK Nørrevang, Randers DQ

 

3.000 m M 50

 

1.Felix Gomez                    55   Århus 1900                      16.30,0

 

3.000 m M 55

 

1.Kai Thomsen                   49   Sdr. Omme IF                 17.28,7

2.Jens Krogsgaard              50   Sdr. Omme IF                 19.46,4

 

3.000 m M 60

 

1.Leif Christensen              43   Phønix/VI-39                  21.06,9

 

3.000 m M 75

 

1.Helge Bech                     29   Phønix/VI-39                  20.48,0

 

2.000 m M 12-13

 

1.Søren Corfits                   94   Haderslev IF                  13.03,1

Jes Meinertz Byg                92   Haderslev IF                  DNS

 

2.000 m K 12-13

 

1.Kathrine Weiss                95   Haderslev IF                  13.04,1

 

Officials

Stævneleder og starter    Henning Hoffmann

Tidtager og rundetællere Peer Jensen, Tina Lyhne, Frits Godtfredsen

Overdommer                 Bent Bundgaard

Skribent: Birger Fält

 

 

Postadress:
Svenska Gång & Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317266113
E-post: This is a mailto link

Se all info