Hoppa till sidans innehåll

Diverse inomhusmästerskap

26 FEB 2006 21:36
I helgen har bl a USA, Frankrike, Tyskland och Finland arrangerat inomhusmästerskap i friidrott.
  • Uppdaterad: 06 JAN 2011 00:50

Bästa resultaten var från Karlsruhe på lördagen där Melanie Seeger gick 3000 m på 11.59,64 och Sabine Zimmer på 12.02,40 samt André Höhne 5000 m på 19.12,33. Tim Seaman förbättrade Tim Lewis nationsrekord från 1987 med tre sekunder när han i Boston på lördagen gick på 19.15,88.

 

Boston, USA 
25.2 Herrar 5000 m
================================================================
World: W 18:07.08  2/14/1995   Mikhail Schennikov, RUS
American: A 19:18.40  3/7/1987 Tim Lewis, Reebok RC
Meet: M 18:53.25  2/26/1988    Guillaume Le Blanc, Canada
================================================================
1 Seaman, Tim                  New York AC           19:15.88 A
2 Eastler, Kevin               U.S. Air Force        19:43.41
3 Shorey, Benjamin             Wisc-Parkside         21:00.87
4 Boyles, Matt                 Miami Valley TC       21:25.91
5 McGovern, Dave               New Balance           22:48.55
6 Stroupe, Patrick             Central Methodist     23:04.63
7 Kazmierczak, Michael         Rhode Island          23:10.81
--Parrot, Edward               Florida Athl                DQ
26.2 Damer 3000 m
================================================================
World: W 11:40.33  1/30/1999   Claudia Iovan, ROM
American: A 12:20.79  3/12/1993   Debbi Lawrence, Natural Sp
Meet: M 12:28.32  3/3/2001    Michelle Rohl, Moving Comf

================================================================

1 Dow, Joanne                  adidas                12:45.05
2 Moore, Jolene                New York AC           13:03.90
3 Antonia, Amber               New York AC           13:13.24
4 Huberty, Deborah             New York AC           13:35.25
5 Michta, Maria                Long Island           13:50.97
6 Schuellein, Loretta          Walk Usa              13:51.82
7 Hayes, Katy                  Lake Country          14:09.47
8 Richenderfer, Laura          Rochester             14:17.31
Tammerfors, FIN 25.2 (överlång bana, 300 m)
Herrar 5000 m 

1. Antti Kempas                       Tuusulanjärven Urheilijat      20.19,36
2. Jani Lehtinen                      Lappeenrannan Urheilu-Miehet   20.31,25
3. Timo Viljanen                      Raision Ryhti                  21.14,50
4. Nillo Halonen                      Nurmon Urheilijat -99          22.08,57
5. Sakari Arffman                     Oulun Pyrintö                  23.32,32
6. Janne Havukainen                   Leppävirran Urheilijat         23.54,12
7. Jyrki Linne                        Ikurin Vire                    24.17,73
Damer 3000 m                     


1. Outi Sillanpää                     Turun Weikot                   13.45,53
2. Tiina Muinonen                     Vantaan Salamat                14.07,78
3. Maija Sippola                      Kauhavan Wisa                  14.36,16
4. Karoliina Kaasalainen              Nokian Urheilijat              14.41,68
5. Tiina Kokkonen                     Reisjärven Pilke               14.43,39
6. Mia Hovi                           Vihdin Viesti                  15.01,29
7. Jenni Lahtinen                     Ikurin Vire                    15.06,33
8. Anna Karrila                       Espoon Tapiot                  15.18,63
9. Iina-Mari Laine                    Kenttäurheilijat-58            16.09,17
10.Johanna Väliniemi                  Turun Weikot                   45.26,09 ?
   Saara Saunamäki                    Toijalan Vauhti                     DNF
Aubière, FRA
25.2 Damer 3000 m

 

1

 

12'42''55 

 

KORZENIOWSKA Sylwia (POL)

 

Us Tourcoing

 

 

13'07''87 

 

GUINAUDEAU Christine

 

Amiens Uc

 

3

 

13'26''18 

 

OUALI Fatiha 

 

Cm Roubaix

 

4

 

13'33''22 

 

DENIZE Tatiana

 

Stade Sottevillais 76*

 

5

 

13'52''32 

 

CHANFREAU Fabienne

 

Viry Evry Nord Sud Essonne *

 

6

 

13'56''93 

 

MITROVIC Sandra

 

Le Chesnay 78 As

 

7

 

13'59''72 

 

GARNIER Patricia

 

Ca Montreuil

 

8

 

14'00''37 

 

IUND - HERLEDAN Stephanie

 

As Aix-les-bains *

 

9

 

14'01''28 

 

CHAPILLON Roseline

 

Racing Cf (paris)

 

10

 

14'24''27 

 

LORIOU Mandy

 

Us St Berthevin

 

11

 

14'31''90 

 

ORTIZ Mylene

 

As Saint-junien

 

12

 

14'33''73 

 

BRETON Aurelie

 

Efs Reims A. *

 

13

 

14'47''98 

 

GILET Anaick

 

Asptt Rennes

 

14

 

14'53''70 

 

VAQUE Christele

 

Asptt Rouen

 

15

 

14'55''74 

 

BRUN Dorothee

 

Ca Montreuil

 

16

 

15'13''97 

 

LACEY YVONNE (GBR)

 

Pays De Colmar Athletisme*

 

 

 

DNF

  

CHARTIER Sylvie

 

Athle 72 Le Mans *

 

 

26.2 Herrar 5000 m

 

1

 

20'20''16 

 

LANGLOIS Denis

 

Us Metro Transport (paris)

 

 

20'56''46 

 

BICHE Sebastien

 

Avia Club Issy-les-moulx

 

 

21'13''84 

 

DELAUNAY Sebastien

 

Ca Du Pays Saumurois *

 

4

 

21'43''24 

 

BAUMERT John

 

Ac Vallee Ste-marie-mines

 

5

 

21'43''56 

 

BECLIN Benoit

 

Rc Arras

 

6

 

21'44''55 

 

BOULAY Emmanuel

 

Asptt Rouen

 

7

 

22'04''00 

 

AUGERON Johan

 

Ac Haut Poitou

 

8

 

22'06''19 

 

QUARRE Thierry

 

Viry Evry Nord Sud Essonne *

 

9

 

22'12''82 

 

PORAS Fabrice

 

J3 Sports Amilly

 

10

 

22'32''91 

 

FRIXON Jean-michel

 

Asptt Clermont-chamalieres Ath

 

11

 

23'06''31 

 

PREVEL Jean-michel

 

Athle Pays De Fougeres *

 

11

 

23'06''31 

 

VADANT Aurelien

 

Montpellier Uc

 

 

 

DQ 

 

THOMAS Mickael

 

Ea Bourg-en-bresse*

 

 

Karlsruhe, GER 25,2

Damer 3000m
Melanie Seeger   11:59,64 WL
Sabine Zimmer    12:02,40 SB
Maja Landmann    13:20,21 SB
Ulrike Sischka   13:42,06
Kathrin Schulze  13:51,42
Christin Sarembe 14:12,44 SB
Bianca Schenker  15:11,59
Ulrike Sander    15:16,43

 

 

1000Seeger, Melanie GER4:02.60
2000Seeger, Melanie GER8:03.72

 

 

 

Herrar 5000m

 
André Höhne      19:12,33 SB
Jan Albrecht     19:37,25 SB

Michael Krause   20:08,33 SB
Steffen Borsch   20:38,44

Maik Berger DQ

Denis Franke DQ  

1000 Albrecht, Jan GER 3:50.76
2000 Höhne, André GER 7:40.60
3000 Höhne, André GER 11:30.72
4000 Höhne, André GER 15:22.23
Skribent: Birger Fält

 

 

Postadress:
Svenska Gång & Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317266113
E-post: This is a mailto link

Se all info