Hoppa till sidans innehåll

Fernandez och Seeger vann i Rio Maior

06 APR 2006 11:07
Andra deltävlingen i IAAF World Race Walking Challenge avgjordes 1 april i Portugisiska Rio Maior.



  • Skapad: 06 APR 2006 11:07

Favoriten Francisco Fernandez, Spanien vann herrloppet på 1.20.36 före ryske Ilya Markov på 1.20.41 och Australiens Luke Adams på 1.20.49. Fyra kom Norges Erik Tysse på 1.21.13, två sekunder från personbästa. På sjätte plats kom fjolårets VM-trea på 50 km, Alex Schwazer, Italien på 1.21.38, personbästa med över tre minuter. Fjolårets VM-trea på 20 km, Juan Molina blev utesluten.

Damloppet vanns klart av tyska Melanie Seeger på 1.29.15 före Claudia Steff, Rumänien på 1.30.00 och Australiens Jane Saville på 1.30.23. Vitrysslands VM-tvåa Ryta Turava bröt loppet.

IAAF World Race Walking Challenge

RACE WALKING GRAND PRIX IAAF CHALLENGE
Rio Maior, April 1st, 2006

RESULTS

20km Men
1 Francisco Fernandez 77 M ESP Sen 1 20 36
2 Ilya Markov 72 M RUS Sen 1 20 41 O
3 Luke Adams 76 M AUS Sen 1 20 49
4 Erik Tysse 80 M NOR Sen 1 21 13
5 Hatem Ghoula 73 M TUN Sen 1 21 34
6 Alex Schwazer 84 M ITA Sen 1 21 38 O
7 José I Díaz Velázquez79 M ESP Sen 1 21 48 OO
8 Giorgio Rubino 86 M ITA Sen 1 22 32 O
9 João Vieira 76 M CN Rio Maior Sen 1 23 22
10 Benjamín Sanchez 85 M ESP Sen 1 23 44
11 Luís Manuel Corchete  84 M ESP Sen 1 25 46 O
12 Mikel Odriozola 73 M ESP Sen 1 25 46
13 Julio Martinez 73 M GUA Sen 1 26 26
14 Augusto Cardoso 69 M SL Benfica  Sen 1 26 34 O
15 Andriy Kovenko 73 M UKR Sen 1 27 08
16 Diogo Martins 84 M CP Alcanena  Sen 1 27 26
17 Javier Pérez 83 M ESP Sen 1 27 32
18 José David Dominguez 80 M ESP Sen 1 27 42 O
19 Hassanine Sbai 84 M TUN Sen 1 28 03 O
20 António Pereira 75 M JO Monte Abraão Sem 1 28 05 OO
21 Sérgio Vieira 76 M CN Rio Maior Sen 1 28 26
22 Juan António Porras 77 M ESP Sen 1 28 42
23 Walter A. Sandoval 84 M ESA Sen 1 28 46
24 Pedro Martins 68 M CA Seia Sen 1 28 58
25 Daniel J. Garzón 82 M ESP Sen 1 29 29 O
26 José Fernández 80 M ESP Sen 1 30 18
27 Francisco Arcilla 84 M ESP Sen 1 30 56
28 Rui Correia 82 M CO Pechão Sen 1 31 12
29 Luís Silva 70 M CF "Os Belenenses" Sem 1 31 32
30 Dionísio Ventura 79 M CIA Ilha Azul  Sen 1 33 22
31 Pedro Santos 85 M Individual Sen 1 33 28
32 Jorge Costa 61 M CTT Faro Sen 1 34 06
33 Enrique Moret Huerta 74 M ESP Sen 1 38 45 O
34 José Fco Gutierrez 83 M ESP Sen 1 40 23
35 Pedro Isidro 85 M SL Benfica Sen 1 41 32
36 Vitor Sanchez M ESP Sen 1 42 58
37 Vitor Xavier 86 M J. Vidigalense Sen 1 45 27
38 Javier Solana Alvarez 86 M ESP Sen 1 46 43
Juan Molina 79 M ESP Sen DQ
Salvador Vasquez 84 M ESA Sen DQ
Daniel Robles Garcia 89 M ESP Juv DQ
Rogério Filipe 59 M CCD O Alvitejo Sen DQ
Modris Liepins 66 M LAT Sen DNF
José Manuel Sanchez 88 M ESP Jun O  DNF
Juan Rubén Piñera 75 M ESP Sen DNF
Luís Gil 75 M CS Marítimo Sen DNF
Hélder Conceição 83 M Casa Benfica Faro Sen DNF
Bruno Reis 82 M CA Olímpico Vianense Sen DNF
Francisco Pinardo 75 M ESP Sen DNF
Alessandro Gandellini 73 M ITA Sen DNF

20km Women
1 Melanie Seeger 77 F GER Sen 1 29 15 OO
2 Claudia Steff 78 F ROM Sen 1 30 00
3 Jane Saville 74 F AUS Sen 1 30 23
4 Norica Cimpean 72 F ROM Sen 1 30 38
5 Kristina Saltanovic 75 F LTU Sen 1 31 17
6 Susana Feitor 75 F CN Rio Maior Sen 1 31 43
7 Inês Henriques 80 F CN Rio Maior Sen 1 32 18
8 Sabine Zimmer 81 F GER Sen 1 33 54
9 Elisa Rigaudo 80 F ITA Sen 1 34 23
10 Maria José Povés 78 F ESP Sen 1 35 14 O
11 Ana Cabecinha 84 F CO Pechão Sen 1 35 32
12 Maria Isabel Pérez 79 F ESP Sen 1 38 42
13 Sofia Avoila 76 F Sporting CP Sen 1 42 40
14 Júlia Takács 89 F HUN Sen 1 43 49
15 Outi Sillanpää 76 F FIN Sen 1 43 58
16 Eugénia Gandoy 87 F ESP Jun 1 52 40
17 Lídia Pereira 67 F "Os Ribeirinhos"Sen 1 56 17 O
18 Loreto Vitón 85 F ESP Sen 1 59 49 OO
19 Veronica Colomo Garcia 81 F ESP Sen 2 02 37
Silwia Korzeniowska 80 F POL Sen DQ
Evelin Nuñez 71 F GUA Sen DQ
Ryta Turava 80 F BLR Sen DNF
Vera Santos 81 F JO Monte Abraão Sen DNF
Sonata Milusauskayte 73 F CO Pechão Sen DNF
Ainhoa Pinedo 83 F ESP Sen DNF
Cármen Boné López 80 F ESP Sen DNF
Teresa Linares 69 F ESP Sen DNF
Cristina E. Lòpez 82 F ESA Sen DNF
Eva Pérez 75 F ESP Sen DNF
Maribel Gonçalves 78 F CS Marítimo  Sen DNF

 

Skribent: Birger Fält

 

 

Postadress:
Svenska Gång & Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317266113
E-post: This is a mailto link

Se all info