Hoppa till sidans innehåll

Finska mästerskapen på långdistans

11 JUN 2006 23:23
På lördagen avgjordes finska mästerskapen på 50 km för herrar och 20 km för damer i Uleåborg.
  • Uppdaterad: 07 JAN 2011 13:24

Timo Viljanen vann 50 km på 4.25.41 efter att ha hållt 4.10-tempo i 25 km. Jarkko Kinnunen som gick på 3.59.39 på Världscupen och kvalade in till EM i Göteborg vann 20 km i Herrar 20-22 på 1.31.47. I damernas 20 km ledde Outi Sillanpää med 32 sekunder vid 10 km och med 16 sekunder vid 15 km men Marja Penttinen vann på 1.39.31 före Sillanpääs 1.41.16.

OULU 11.6.2006


(+14´C - +20´C)


Herrar 50 km 1) Timo Viljanen RaisRy 4.25.41 2) Jyrki Linne IkurVi 4.54.22 3) Heikki Lahtinen IkurVi 5.19.29

5 km: Viljanen 25.08, Linne 29.08, Lahtinen 29.38.
10 km: Viljanen 50.00, Linne 58.24, Lahtinen 59.20.
15 km: Viljanen 1.14.54, Linne 1.27.14, Lahtinen 1.28.15.
20 km: Viljanen 1.40.00, Linne 1.56,12, Lahtinen 1.59.28.
25 km: Viljanen 2.04.58, Linne 2.25.36, Lahtinen 2.30.32.
30 km: Viljanen 2.31.08, Linne 2.54.52, Lahtinen 3.02.34.
35 km: Viljanen 2.58.11, Linne 3.24.37, Lahtinen 3.36.19.
40 km: Viljanen 3.26.58, Linne 3.54.10.
45 km: Viljanen 3.56.42, Linne 4.24.28.


Damer 20 km 1) Marja Penttinen LapuaVi 1.39.31 2) Outi Sillanpää TuWe 1.41.16 3) Tiina Kokkonen ReisjPi 1.49.04 4) Jenni Lahtinen IkurVi 1.57.59 5) Heidi Viitaniemi IkurVi 2.01.54 6) Suvi Päällysaho LUM 2.06.49 7) Jolanta Lehtinen LUM 2.09.35 8) Liisa Tirkkonen-Grönholm LUM 2.10.46 9) Marja Katajisto IkurVi 2.11.49

Damer 20-22 20 km 1) Jaana Eskelinen PyhäselU 1.46.49 2) Kati Penttinen KuopNMKY 1.49.52 3) Anne Halkivaha OripVe 1.52.57 4) Johanna Väliniemi TuWe 1.56.56 Marika Ojanperä JalasjJa DQ


5 km: Sillanpää 24.30, M.Penttinen 24.52, Eskelinen (N22) 26.29, Kokkonen 27.13, K.Penttinen (N22) 27.27, Lahtinen 27.43, Halkivaha (N22) 27.44, Ojanperä (N22) 28.24, Väliniemi (N22) 28.44, Viitaniemi 31.21, Päällysaho 31.46, Lehtinen 31.47, Tirkkonen-Grönholm 34.01, Katajisto 34.08.

10 km: Sillanpää 49.18, M.Penttinen 49.50, Eskelinen (N22) 53.30, K.Penttinen (N22) 54.28, Kokkonen 54.30, Halkivaha (N22) 56.00, Lahtinen 56.02, Väliniemi (N22) 57.42, Ojanperä (N22) 58.09, Viitaniemi 61.46, Päällysaho 63.26, Lehtinen 63.26, Tirkkonen-Grönholm 66.39, Katajisto 66.40.

15 km: Sillanpää 1.14.36, M.Penttinen 1.14.52, Eskelinen (N22) 1.20.40, K.Penttinen (N22) 1.21.45, Kokkonen 1.21.46, Halkivaha (N22) 1.24.13, Lahtinen 1.26.25, Väliniemi (N22) 1.27.11 Viitaniemi 1.31.38, Päällysaho 1.34.58, Lehtinen 1.36.02, Tirkkonen-Grönholm 1.38.55, Katajisto 1.39.02, Ojanperä DQ


Herrar 20-22 20 km 1) Jarkko Kinnunen JalasjJa 1.31.47 2) Nillo Halonen NurmU-99 1.35.30 3) Janne Havukainen LeppäviU 1.42.38

Herrar -19 20 km 1) Sakari Arffman OP 1.44.44, 2) Niklas Jantunen TU-38 2.03.08.


5 km: Kinnunen 23.35, Halonen 23.38, Arffman (M19) 24.40, Havukainen 24.42, Jantunen (M19) 28.45.
10 km: Kinnunen 46.27, Halonen 46.57, Arffman (M19) 49.48, Havukainen 49.48, Jantunen (M19) 57.42.
15 km: Kinnunen 1.09.07, Halonen 1.11.22, Havukainen 1.15.37, Arffman (M19) 1.16.07, Jantunen (M19) 1.28.34.


Herrar -17 10 km 1) Risko Nogelainen KU-58 48.45 2) Aku Partanen LUM 51.14 3) Tuukka Grönholm LUM 56.12 Sami Kokkonen ReisjPi DNF Matias Korpela RaahVe DNF

5 km: Korpela 23.42, Nogelainen 24.08, Partanen 25.41, Kokkonen 26.43, Grönholm 28.13.


Damer -19 10 km 1) Karoliina Kaasalainen NokU 49.46 2) Anna Karrila EspTa 51.27

Damer -17 10 km 1) Jasmin Köykkä KU-58 54.52 2) Annika Lehtoranta VihdVi 57.18 3) Saara Mondillo JoKa 57.46 4) Iina-Mari Laine KU-58 59.07 5) Sari Anttonen SuolUrho 59.16 6) Suvi Koponen LeppäviVi 61.30 7) Susanna Aulin TuWe 68.55 8) Camilia Kinnarinen TU-38 69.20
 
5 km: Kaasalainen 24.55, Karrila 25.39, Köykkä (N17) 28.09, Lehtoranta (N17) 28.19, Mondillo (N17) 28.31, Anttonen (N17) 28.50, Laine (N17) 29.07, Koponen (N17) 30.30, Aulin (N17) 33.20, Kinnarinen (N17) 34.20.



Skribent: Birger Fält

 

 

Postadress:
Svenska Gång & Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317266113
E-post: This is a mailto link

Se all info