Hoppa till sidans innehåll

Fler tävlingar i helgen

26 FEB 2006 21:52
I helgen avgjordes Polens inomhusmästerskap i Spala. Herrarnas 5000 m vanns av Sudol på 19.04,24 före Rysslands Markov på 19.04,40. Även Ungerns inomhusmästerskap i Budapest har avgjorts.

  • Skapad: 26 FEB 2006 21:52

Spala, POL 25.2

Herrar 5000 m

1 4 671 SUDO£ Grzegorz 78 AZS-AWF Kraków 19:04.24 PB 
2 7 95 MARKOW Ilia (RUS) 72 Elite Cafe WKS Wawel Kraków 19:04.40
3 9 312 KUCIÑSKI Beniamin 82 AZS-AWF Katowice 19:22.38 PB 
4 1 270 KALKA Kamil 81 AZS-AWF Warszawa 19:30.34 PB 
5 5 405 MAGDZIARCZYK Roman 77 AZS-AWFiS Gdañsk 19:34.79 PB 
6 3 680 AUGUSTYN Rafal 84 AZS-AWF Kraków 19:52.19
7 6 670 JAROSZ Michal 82 AZS-AWF Kraków 19:57.06 PB 
8 10 679 JELONEK Jakub 85 AZS-AWF Kraków 20:49.22 PB 
9 8 64 FEDACZYÑSKI Rafal 80 MKS Unia Hrubieszów 20:59.84 PB 
- 2 305 DYΠRafal 82 AZS-AWF Katowice DQ
 


Damer 3000 m

1 3 320 OLESZ Agnieszka 79 AZS-AWF Katowice 13:31.60 PB 
2 7 323 DYGACZ Agnieszka 85 AZS-AWF Katowice 13:41.59 PB 
3 5 530 BUZIAK Paulina 86 OTG Sokó³ Mielec 14:07.53
4 2 82 SAMBOR Agnieszka 88 OTG Sokó³ Mielec 14:19.62
5 8 665 BODZIOCH Dorota 85 AZS-AWF Kraków 14:25.35 PB  
6 4 669 SZWARNÓG Agnieszka 86 AZS-AWF Kraków 14:43.21
7 6 34 KWOKA Katarzyna 85 CWKS Resovia Rzeszów 15:07.26
- 1 667 BODZIOCH Beata 85 AZS-AWF Kraków DNS
- 9 321 MICHALAK Aleksandra 86 AZS-AWF Katowice DNS
  


 

25-26.2 Budapest, HUN

Herrar 5000 m

1.Dudás Gyula Csaba 66 MISI SC 21:00,97
2.Novák László 80 Bp. Honvéd SE 21:03,68
3.Márta Tibor 87 Békéscsabai AC 21:36,40
4.Csont András 83 Békéscsabai AC 21:41,85
5.Kapéri Levente 84 MISI SC 22:03,27
6.Glázer Szabolcs 86 TSC 22:51,84 
7.Havasi Balázs 89 Békéscsabai AC 23:08,73
8.Süle Zoltán László 75 Békéscsabai AC 24:00,07 
- Lengyel Gábor 74 SZVSE DQ
- Rácz Sándor 86 Debreceni SI DNF
 


Damer 3000 m
1.Kernács Krisztina 86 Bp. Honvéd SE 13:56,92 
2.Kardos Cecília 88 BEAC 14:23,57
3.Bajnai Eszter 89 Bp. Honvéd SE 14:27,47
4.Nemere Dóra 85 Bp. Honvéd SE 14:38,57
5.Erdős Ivett 87 Bp. Honvéd SE 14:43,65 
6.Mészáros Anita 88 Bp. Honvéd SE 14:53,64 
7.Kiss Eszter 89 Bp. Honvéd SE 15:03,52
8.Madarász Viktória 85 Bp. Honvéd SE 15:03,79
9.Bakcsi Annamária 90 BEAC 16:10,06
 


 

25.2 Douglas, Isle of Man

Herrar 20 km
1.Colin Griffin Irland 1.27.15
2.Jamie Costin Irland 1.28.55
3.Steve Partington Isle of Man 1.29.35
Dominic King Strorbitannien DQ
Daniel King Strorbitannien DQ

Damer 20 km
1.Ann Loughnane Irland 1.37.45
2.Katie Stones Strorbitannien 1.44.19

Herrar juniorer 10 km:
1.Nick Ball Strorbitannien 43.50

 

Skribent: Birger Fält

 

 

Postadress:
Svenska Gång & Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317266113
E-post: This is a mailto link

Se all info