Hoppa till sidans innehåll

Italienska och Slovakiska mästerskap

13 JUN 2006 13:32
Italienska mästerskapen på 20 km hölls i Molfetta 4 juni och Slovakiska mästerskapen på 20 km i Borsky Mikulas 11 juni.



  • Skapad: 13 JUN 2006 13:32

Molfetta 4.6

Herrar 20 km: 
1.D’Onofrio (Falco Azzurro Carichieti) 1h25:46 2.Gandellini (FF.OO.) 1h25:48 3.Nkoloukidi (FF.GG.) 1h26:34 4.Manfredini (FF.GG.) 1h27:15 5.Aragona (Esercito) 1h28:35 6.Privitera (Aeronautica) 1h28:54 7.Paris (Aeronautica/Campione Italiano Promesse) 1h30:29 8.Didoni (Carabinieri) 1h30:51 9.abino (Carabinieri) 1h31:11 10.Dolci (Aeronautica) 1h32:30.
Juniorer: 1.Caporaso (Am.Benevento) 1h35:20 2.Pierri (Ecosport 2000) 1h35:37 3.Ciappa (Riccardi) 1h36:31 4.Montesano (Ecosport 2000) 1h38:58 5.Lemmi (Atl.Livorno) 1h41:17.

Damer 20 km:
1.Orsini (Forestale) 1h33:28 2.Mongelli (Euroatletica 96) 1h38:09 3.Balloni (Jaky-Tech Apuana) 1h42:01 4.Gabellone (Centro Ester) 1h42:59 5.Potenza (Kronos Roma 4) 1h43:54 6.Bambi (Jaky-Tech Apuana) 1h44:57 7.Marinelli (Atl.Giov.Sanmichele/Campionessa Italiana Promesse) 1h47:28 8.Giustini (Jaky-Tech Apuana) 1h52:21 9.Canfarini (Cus Atl.2000) 1h54:35 10.Toia (Cus Atl.2000) 1h55:10.
Juniorer: 1.Santoro (Alteratletica Locorotondo) 1h45:49 2.Davì (Pol.Europa Capaci) 1h55:32 3.Gori (Cariri) 1h59:46 4.Pighini (Toscana Atl.Empoli) 2h00:36 5.Caputo (Olimpia Club) 2h02.27.

H35: Bernardo Cartoni (Rifondazione Podistica) 1h48:33
H40: Giovanni Rocco (Erco Sport) 1h54:23
H45: Gabriele Caldarelli (Asics Firenze Marathon) 1h44:50
H50: Fabio Ruzzier (Atl.Gorizia) 1h40:07
H55: Mario Fiori (Atl.Fabriano) 1h57:31
H60: Tullio Nannetti (Unicredit Milano) 2h08:22
H65: Vincenzo Mincella (Asd Ortigia) 2h09:00
H70: Vincenzo Menafro (N.Atl.Astro) 2h06:08
H75: Angelo Arena (N.Atl.Astro) 2h32:48

D45: Adriana Manzella (Asd Ortigia) 2h01:38
D50: Masoumeh Ameri (Am.Villa Pamphili) 2h04:22
D55: Gloria Lenti (Asd Ortigia) 2h39:30

Borsky Mikulas 11.6

Herrar 20 km               

  1  Tóth Matej            83      1:25:31

  2  Filipovič Predrag     78      1:26:33  SCG

  3  Filipovič Nenad       78      1:26:34  SCG

  4  Korčok Peter          74      1:27:06

  5  Blažek Michal         85      1:32:10

  6  Rízek Milan           78      1:35:42

  7  Gregorička Adam       86      1:36:49

  8  Bílek Roman           67      1:37:47  CZE

  9  Medera Zdeno          75      1:39:22

 10  Krivoš Emil           87      1:43:46

 11  Pazdera Lukáš         85      1:46:37  CZE

 12  Babík Zdeno           84      1:49:17

     Bátovský Miloš        79      DNF

     Škarba Martin         84      DNF

     Svoboda Pavel         80      DNF      CZE

     Malysa Jiří           66      DQ       CZE


Herrar juniorer 10 km                

  1  Majdan Dušan          87      43:54   

  2  Golawski Rafal        88      46:21  POL 

  3  Machník Ľuboš         88      49:45   

 

Damer 10 km

  1  Malíková Zuzana       83      45:08   

  2  Malíková Klára        87      48:55   

  3  Pelantová Lucie       86      49:58  CZE

 

Skribent: Birger Fält

 

 

Postadress:
Svenska Gång & Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317266113
E-post: This is a mailto link

Se all info