Hoppa till sidans innehåll

USA:s Världscuputtagning

09 APR 2006 21:24
På söndagen avgjordes USA:s uttagningstävling till Världscupen i La Coruna 13-14 maj i Hauppauge.


  • Uppdaterad: 07 JAN 2011 11:27

Hauppauge, USA 9.4

Damer 20km
1.Joanne Dow                      1.34.47
2.Teresa Vaill                      1.35.41
3.Jolene Moore                    1.37.07
4.Amber Antonia                  1.38.05
5.Deb Huberty                     1.41.34
6.Sam Cohen                      1.42.56
7.Marina Crivello CAN           1.43.19
8.Maria Michta                     1.43.42
9.Solomiya Login                 1.46.38
10.Margaret Ditchburn          1.50.00
11.Laura Feller                    1.50.08
12.Carolyn Kealty                1.52.03
13.Susan Randall                1.58.39
14.Tiffany Belongia              1.58.48
15.Lauren Davis                  2.00.53
16.Elsie Milagros Colon PUR  2.12.47
17.Cindy Cruz Torres PUR     2.17.02
-- Rachel Lavallee                DNF
-- Loretta Schuellein             DNF
-- Laura Carnagie                 DQ


Herrar 20 km:
1.Kevin Eastler                       1.25.15
2.John Nunn                          1.25.30
3.Tim Seaman                       1.27.26
4.Matt Boyles                         1.31.01
5.Benjamin Shorey                 1.32.17
6.Ezequiel Nazario Acosta PUR 1.32.58
7.Charles Collier                    1.34.29
8.Theron Kissinger                 1.35.41
9.Jocelyn Ruest CAN               1.38.30
10.Leonidas Romero              1.38.43
11.Noel Santini Colon PUR      1.39.17
12.Jose Atiles PUR                 1.39.44
13.Michael Tarantino              1.40.50
14.John Soucheck                  1.45.07
15.Jussi Koski                       1.54.08
16.Bill Vayo                          1.57.05
17.Juan Yanes                      1.57.23
18.David Burns                      2.02.04
-- Adrian Jaime                     DNF
-- John Fredericks                  DQ


Herrar juniorer 10 km:
1.Alexandre Gagne CAN           47.19
2.Michael Kazmierczak             48.52
3.Joe Anthony Bonilla PUR        49.17
4.Ricardo Vergara                    49.39
5.Roberto Vergara                   49.48
6.Frankis Rodriguez PUR          50.18
7.Wilkins Rodriguez Oliver PUR 51.50
8.Abraham Villarreal                53.47
9.Timothy Davidson                1.00.48
-- Taylor Burns                       DQ


Damer juniorer 10 km:
1.Amanda Gorst NZL                  50.24
2.Katy Hayes                            50.32
3.Marandeliz Arroyo PUR            51.49
4.Heather Buletti                       51.54
5.Le'Erin Voss                           53.02 
6.Jenna Monahan                      53.38
7 Roxanne Rivera Colon PUR      54.13
8 Tina Peters                            54.59
9 Lauren Forgues                      55.48
10 Wilane Cuebas Feliciano PUR 56.58
11 Sarah Groat                         58.57
12 Tara O'Rourke                     1.02.39
13 Kelsey Burglund                   1.04.33
14 Kara Steele                         1.06.34


De fem första på 20 km och de tre första i juniorloppen uttagna till Världscupen.

 

 

Skribent: Birger Fält

 

 

Postadress:
Svenska Gång & Vandrarförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317266113
E-post: This is a mailto link

Se all info